Veškeré přetrvávající iluze o tom, že by se Sýrie mohla vymanit ze situace, kdy se stala obětí Západem vnucené změny režimu, a vstoupit do éry míru a stability, byly ve čtvrtek zmařeny, když v bojích mezi stoupenci svržené vlády Bašára Asada a novým radikálním islamistickým režimem v zemi zahynulo 48 lidí. (Foto: X)

Zatímco hrozí vypuknutí občanské války, stále znepokojivější sektářské násilí vede k tomu, že jedna z důležitých menšinových sekt žádá o ruskou intervenci, aby ochránila své životy.

Ve městě Džableh, které leží v syrské pobřežní provincii Latákíja, proasadovské síly přepadly a zabily 16 příslušníků bezpečnostních sil režimu. Při následné odvetě zahynulo podle Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Londýně 28 proasadovských bojovníků a čtyři civilisté. V Latákíji se nachází největší koncentrace alavitů – menšinové islámské sekty, která se vyskytuje hlavně v Sýrii a jejímiž nejvýznamnějšími členy je samotná rodina Asadů. Alavité tvoří asi 10 % obyvatel země. Pozoruhodné je, že v provincii se nachází také Ruskem provozovaná letecká základna Chomejní. Cílem přepadení byly režimní síly, které na venkově v Latákíji prováděly operaci zaměřenou na zatčení bývalého vládního úředníka Asada.

Podle jednoho z bezpečnostních představitelů v Latákíji bylo přepadení dobře provedeno. „[V] dobře naplánovaném a promyšleném útoku zaútočilo několik skupin zbytků Asadových milicí na naše pozice a kontrolní stanoviště a zaměřilo se na mnoho našich hlídek v oblasti Jableh,“ řekl Mustafa Kneifati německému zpravodajskému portálu DW. Mezi těmito proasadovskými silami byli údajně i vojáci loajální bývalému generálovi syrské armády Suheilu al-Hassanovi, ačkoli není známo, zda se bojů účastnil i sám Hassan. Boje trvaly několik hodin a režimní bezpečnostní síly na přepadení reagovaly pomocí vrtulníků a dělostřelectva.

Čtvrteční boje mohou být jen předzvěstí něčeho mnohem intenzivnějšího: Objevují se zprávy o přesunu velkých konvojů režimních sil směrem k syrskému pobřeží.

Boje probíhají souběžně s rostoucím sektářským násilím, kdy sunnitští bojovníci jsou oběťmi alavitů, kteří se dlouho těšili míru, protože alavitská rodina Asadů vládla zemi od roku 1971 až do prosince 2024, kdy prezident Bašár Asad uprchl, když se moci ujali sunnitští extremisté. Zatímco nová vláda opakovaně varuje před sektářskou odvetou vůči alavitům, občané tvrdí, že bezpečnostní složky se samy podílejí na popravách, únosech a zabírání domů.

Na sociálních sítích kolují videa, která údajně ukazují hrůzy páchané na alavitech.

…zatímco na jiném je údajně vidět tělo alavity, které je vlečeno za SUV…

…a na tomto videu jsou podle popisu zachyceni civilisté „vyzbrojení syrskou vládou“, kteří ohrožují alavitská města loajální padlé Asadově vládě:

Kromě alavitského přepadení režimních sil vypukly v několika městech, včetně města Latákíja a Tartúsu, protesty proti novému sunnitskému režimu, při nichž demonstranti požadovali stažení režimních sil z oblasti.

Ještě důležitější je, že „občanská válka je nyní oficiální“, veřejné prohlášení, kterým se zřizuje nová „Vojenská rada pro osvobození Sýrie“. Mezi cíle této skupiny patří:

  • „Osvobození celé syrské oblasti od všech okupačních a teroristických sil“.
  • „Obnovení silných institucí na národních a demokratických základech“.
  • „Ochrana životů a majetku syrských občanů“.
  • „Vyzýváme všechny Syřany z různých sekt, regionů a etnik, aby se přidali do našich řad a stáli v této historické etapě po našem boku,“ napsala nová skupina.

Zdroj: dw.com