Barack Obama navrhl, aby lidé, kteří jsou na sociálních sítích „hrubí“, „nepříjemní“ nebo „lžou“, byli zbaveni své online anonymity. (Foto: Youtube)
Ano, opravdu.
Bývalý prezident se takto vyjádřil během hlavního rozhovoru s šéfredaktorem časopisu The Atlantic Jeffreym Goldbergem na konferenci „Dezinformace a eroze demokracie“.
Poté, co Obama původně tvrdil, že má „blízko k absolutistickému postoji k prvnímu dodatku“, jeho odpověď na Goldbergovu otázku, jak by reguloval společnosti provozující sociální média, „aby se ujistil, že svými algoritmy neupřednostňují hněv, neupřednostňují rozdělení a polarizaci“, naznačuje něco jiného.
Obama tvrdil, že ochrana anonymity na internetu by měla být zrušena, pokud jde o projevy, které on osobně neschvaluje.
„Za určitých okolností je důležité zachovat anonymitu… aby byl v represivních společnostech prostor pro diskusi o problémech, ale jak jsme se všichni naučili, je mnohem těžší být hrubý, nepříjemný, krutý nebo lhát, když někdo ví, že lžete, a ví, kdo jste, a myslím, že tam mohou být provedeny úpravy,“ řekl Obama.
Kdo by určoval, co je „hrubé“ nebo „nepříjemné“ chování nebo zda někdo říká „lež“, nebylo specifikováno, ačkoli v praxi by to téměř jistě byly tytéž krajně levicové velké technologické organizace, které se staly známými cenzurou konzervativních hlasů.
„Ačkoli se Obama rámuje jako člověk blízký absolutistickému zastánci prvního dodatku, již dříve vyzval k regulaci Big Tech, aby se omezily „šílené lži a konspirační teorie“ – což je návrh, který se zřejmě otírá o první dodatek,“ píše Tom Parker.
Zdroj: reclaimthenet.org