Jak slavně poznamenal Winston Churchill: „Nikdy se neobávám akce, ale pouze nečinnosti“. (Foto: Flickr)
Nečinnost Bidenovy administrativy vedla k vytvoření nové osy tyranií: Rusko, Čína a Írán, přičemž Severní Korea není daleko za nimi.
Jak napsal deník Tehran Times, který má úzké vazby na íránské ministerstvo zahraničí: „[D]nes jsme svědky vzniku nového světového řádu….“.
Írán, Čína a Rusko nedávno uskutečnily společné námořní cvičení v Ománském moři, nazvané Marine Security Belt 2023. Íránská státem kontrolovaná televize Press TV se pochlubila, že Čína a Rusko, aby se postavily Spojeným státům, v posledních letech rovněž zintenzivnily „společná vojenská cvičení jako součást slaďování zahraniční politiky“.
„Již v prosinci zahájily námořní síly Číny a Ruska týdenní společné cvičení u pobřeží čínské provincie Če-ťiang ve Východočínském moři. Velení Východního divadla Čínské lidové osvobozenecké armády tehdy uvedlo, že společné cvičení bylo zaměřeno na demonstraci odhodlání a schopnosti obou stran společně reagovat na hrozby pro námořní bezpečnost a dále prohlubovat komplexní strategické partnerství Číny a Ruska nové éry v oblasti koordinace.“
Když se ve světě mezi autoritářskými režimy vytvoří takovéto kritické osy, budou s největší pravděpodobností trvat mnoho let, ne-li desetiletí. Jak řekl zákonodárcům předseda sboru náčelníků štábů USA generál Mark Milley, spojenectví mezi Čínou, Ruskem a Íránem by pro USA představovalo problém. V projevu před výborem pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů spolu s ministrem obrany Lloydem Austinem Milley uvedl, že Rusko a Čína se „sbližují….. A pak… Írán je třetí. Takže tyto tři země dohromady budou podle mého názoru problematické po mnoho let, zejména Rusko a Čína kvůli svým schopnostem.“
Zejména íránský režim z této osy plně těží; prodává zbraně Rusku; prodává ropu a obchoduje s Ruskem a Čínou navzdory sankcím a počítá s podporou Pekingu a Moskvy v Radě bezpečnosti OSN. Jak překvapivě přiznal Alí Akbar Velajátí, vysoký poradce íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, pro íránské státem kontrolované noviny Tasnim News:
„Jsme jednou z mála zemí na světě, která se jasně staví proti Spojeným státům, důrazně pokračuje ve svém politickém životě a navazuje vztahy a dohody s jinými zeměmi. Co je tedy špatného na tom, že máme vztahy se zeměmi jako Rusko, Čína a Indie?! Tyto země mají vyspělou technologii a mnohokrát, na rozdíl od Západu, reagovaly na naše požadavky a nabídly nám své schopnosti. Co jiného bychom měli očekávat od spojenecké země?“…..Ano, během let sankcí byla naším nejlepším zákazníkem Čína a v některých letech jsme s ní obchodovali se zbožím v hodnotě až 52 miliard dolarů….Nedávno, v posledním kroku Západu v čele se Spojenými státy, měla být proti nám vydána rezoluce (v Radě bezpečnosti OSN), ale Rusko i Čína ji vetovaly.“
Bidenova administrativa vytvořila na globální scéně vakuum vedoucí úlohy.
Pokud se USA dále stáhnou z Asie, Indopacifiku, Blízkého východu, Ukrajiny, Latinské Ameriky – kamkoli – vzniklé vakuum jistě zaplní nová osa Čína-Rusko-Irán. Stažení USA je s největší pravděpodobností přesně to, v co doufají a na co čekají.
Pokud Putin uvidí nějaké zisky na Ukrajině, Čína se pokusí zmocnit Tchaj-wanu.
Bývalý americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton to přesně řekl rozhlasovému moderátorovi Johnu Catsimatidisovi v ranní show WABC 770:
„Sedíme na místě a Číňané, Rusové, Írán, Severní Korea a několik dalších zemí se snaží posílit své vztahy a ohrožují nás na mnoha různých místech…“ (více) Je to známka toho, že Saúdové a další se [také] snaží pojistit u Číny a Ruska, protože si myslí, že Spojené státy nemají dost odhodlání a odvahy, aby udělaly to, co je třeba, aby ochránily svět před Íránem a jeho záměry.“
„Číňané,“ dodal Bolton, „mají strategii, kterou se řídí…. My se tak nějak potácíme ze dne na den.“
Díky nedostatku vedení a vakuu, které Bidenova administrativa vytvořila – a zdá se, že i nadále vytváří (zde, zde a zde) – na globální scéně, se nová osa Írán-Čína-Rusko utvářela s Pekingem, Moskvou a vládnoucími mulláhy – spíše než s brutálním íránským lidem.
Tato osa se ujímá vedení nového světového řádu, nebo — pokud se světovým komunistům podaří porazit světové demokraty, jak se zdá, že jsou k tomu houževnatě odhodláni — bude to přesněji řečeno nový světový nepořádek.
Zdroj: gatestoneinstitute.org