Trumpův nový ministr obrany Christopher Miller v pátek pracovníkům celého ministerstva obrany rozeslal memorandum oznamující, co administrativa v posledních týdnech Trumpova úřadování udělá – tj. ohromné omezení přítomnosti vojsk USA především na Středním východě.

„Nejsme lidem nikdy nekončící války – ta je antitezí ke všemu, za čím stojíme a za co naši předkové bojovali,“ uvedl Miller v memorandu se zdůrazněním: „Všechny války musí skončit.“

 „S tím, jak se připravujeme na budoucnost, zůstáváme odhodláni dokončit válku, kterou Al Kaiída roku 2001 přinesla k našim břehům. Tato válka neskončila,“ napsal Miller v odkazu na 19 let trvající válku v Afghánistánu.

„Jsme před porážkou Al Kaiídy a jejích spojenců, ale musíme se vyhnout minulým strategickým chybám, kvůli nimž jsme boj nedotáhli ke konci. Opravdu tento boj byl dlouhý, naše oběti byly enormní a mnozí jsou už válkou otrávení – Já jsem jedním z nich,“ dodal.

Nový ministr obrany uvedl, že „toto je kritická fáze, při níž ve svém úsilí přecházíme od vůdčí role k podpůrné roli.“

A pak v přímém odkazu na rozsah potenciálního stažení vojsk napsal:

„Ukončení válek vyžaduje kompromisy a partnerství. My jsme tu výzvu přijali; všeho toho jsme nechali. Teď je čas jít domů.“

Mluva šéfa Pentagonu zní skoro jako to, co říkal Trump při kampani 2016, kdy opakovaně sliboval ukončení těch ‚věčných válek.‘

 

V těchto týdnech do předpokládaného přechodu na Bidenovu administrativu 20. ledna to vypadá, že poslední série vyhazovů a rezignací mezi vedením Pentagonu dláždí cestu pro dramaticky novou politiku – tedy k takové změně, kterou Trump slíbil počátkem svého prezidentování.

V posledních letech se prezident potýkal zejména v případě Sýrie se zuřivým odporem vojenské a zpravodajské komunity pokaždé, když se pokusil odvést vojska domů. Bude prezidentem, který nakonec stáhne všechna vojska z Afghánistánu a Sýrie a možná i z Iráku?