Novozélandský Nejvyšší soud zablokoval povinné očkování proti covidu-19 u policie a armády, píší The Times. (Foto: Flickr)
Soudce rozhodl, že ti, kteří zůstali neočkovaní, mohou odmítnout vládní nařízení z náboženských důvodů. Soud rozhodl, že vládní nařízení je neoprávněným zásahem do Listiny práv.
Rozhodnutí se týká pouze 200 z 30 000 policistů a vojáků, kteří zůstali neočkováni, ale vytváří precedens pro možné právní napadení dalších nařízení, která se týkají asi 40 % zaměstnanců v zemi.
Právník policistů a zaměstnanců obrany, kteří jsou v centru žaloby, nyní vyzývá k okamžitému návratu suspendovaných pracovníků do zaměstnání s tím, že mnozí z nich odvedli desítky let služby pro svou komunitu a jsou stále oddáni své práci.
Skupina se opírala o dva aspekty Listiny práv – právo odmítnout lékařský zákrok a právo na náboženskou svobodu.
Pokud jde o argument náboženské svobody, řada osob, které předložily svá podání, se odvolávala na svůj zásadní nesouhlas s užíváním vakcíny společnosti Pfizer vzhledem k tomu, že byla testována na buňkách, které byly získány z lidského plodu.
Soudce Cooke s tímto tvrzením souhlasil a uvedl, že „povinnost přijmout vakcínu, proti které má osoba námitky, protože byla testována na buňkách získaných z lidského plodu, potenciálně potraceného plodu, zahrnuje omezení projevu náboženského přesvědčení.“
Soudce Cooke rovněž souhlasil s tvrzením, že mandát zasahuje do práva odmítnout lékařský zákrok.
Soudce uvedl, že ačkoli je jasné, že vláda nenutí zaměstnance policie a NZDF, aby se nechali očkovat proti své vůli, a ti mají stále právo očkování odmítnout, nařízení představuje prvek nátlaku.
Soud uznal, že očkování má významný příznivý vliv na omezení závažných onemocnění, hospitalizace a úmrtí, a to i v případě varianty Omicron. Bylo však méně účinné při omezování infekce a přenosu viru Omicron, než tomu bylo v případě jiných variant viru covid-19.
Zdroj: nzherald.co.nz