Objevení naleziště ropy a plynu ve východním Středomoří značně vyhrotilo vztahy mezi Kyprem a Tureckem. Prezident Kypru varuje před další tureckou invazí, zatímco turecký lídr Erdogan do oblasti posílá válečné lodě.
Tento týden kyperská vláda během neformálního zasedání Evropské rady v rumunském městě Sibiu upozornila na eskalaci sporu s Tureckem ohledně těžby ropy a plynu ve východním Středomoří.
Prezident ostrovního státu Nikos Anastasiadis dokonce obvinil Turecko z „nebývalého vyhrocení nelegálních akcí“, které představuje „druhou invazi“.
Mezinárodně uznávaná kyperská vláda vede spor s Tureckem, které okupuje Severní Kypr, o jurisdikci nad výlučnou ekonomickou zónou. Turecko tvrdí, že postupuje v souladu s mezinárodním právem, zatímco mluvčí kyperské vlády Prodromos Prodromou prohlásil, že Turecko nehorázně a bezprecedentně porušuje kyperskou výlučnou ekonomickou zónu.
Mezitím turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan poslal válečné lodě do blízkosti kyperských vod, čímž chce podle činitelů Kypru znemožnit průzkum a těžbu surovin. Kromě toho chce podle jejich názoru zabránit kyperským lodím a letounům volně se pohybovat ve svých vodách.
Turecké akce mají mezinárodní dopad. Jak uvádí izraelský deník Haaretz, Turecko „hrozí, že zmaří plány Izraele, Egypta a Kypru na rozvoj obřích zdrojů plynu ve východním Středomoří“.
„K poslednímu pokračování plynové krize došlo minulý pátek, kdy turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu uvedl, že výzkumné seismické plavidlo Barbaros Hayrettin Pasa začne vrtat ‚v oblasti tureckého pevninského šelfu‘,“ píše Haaretz.
Kromě toho si Turecko nárokuje vody v dosahu 200 mil od svého pobřeží, které zasahují i do řecké výlučné ekonomické zóny. Dříve se řecký premiér Alexis Tsipras nechal slyšet, že současná krize není pouze záležitostí Kypru, ale celé Evropy a že nesmí být porušováno mezinárodní právo.
Dříve se Kypr rovněž snažil vyvrtat několik průzkumných vrtů, ale turecké válečné lodě kyperská plavidla zahnaly.
Ve čtvrtek předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že EU ve sporu s Tureckem podporuje Kypr.
„EU pevně stojí za Kyprem a očekává, že Turecko bude respektovat suverénní práva členských států EU,“ prohlásil Tusk na tiskové konferenci s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadisem.
Zdroj: haaretz.com