Již tři desetiletí jsou lidé zaplavováni informacemi, které naznačují, že deprese je způsobena „chemickou nerovnováhou“ v mozku – konkrétně nerovnováhou chemické látky zvané serotonin. Náš nejnovější přehled výzkumů však ukazuje, že důkazy to nepotvrzují. (Foto: Flickr)
Ačkoli byla serotoninová teorie deprese poprvé navržena v 60. letech 20. století, začala být v 90. letech 20. století hojně propagována farmaceutickým průmyslem v souvislosti s jeho snahou uvést na trh novou řadu antidepresiv, známých jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI. Tuto myšlenku podpořily i oficiální instituce, jako je Americká psychiatrická asociace, která dodnes veřejnosti sděluje, že „rozdíly v určitých chemických látkách v mozku mohou přispívat k příznakům deprese“.
Nespočet lékařů tuto zprávu opakuje po celém světě, ve svých soukromých ordinacích i v médiích. Lidé přijali to, co jim bylo řečeno. A mnozí začali užívat antidepresiva, protože věřili, že mají něco špatného v mozku, co je třeba antidepresivy napravit. V období tohoto marketingového tlaku se užívání antidepresiv dramaticky zvýšilo a nyní jsou například v Anglii předepisována každému šestému dospělému obyvateli.
Někteří akademici, včetně některých předních psychiatrů, již dlouho naznačují, že neexistují uspokojivé důkazy, které by podporovaly myšlenku, že deprese je důsledkem abnormálně nízkého nebo neaktivního serotoninu. Jiní tuto teorii nadále podporují. Dosud však neexistoval žádný komplexní přehled výzkumu serotoninu a deprese, který by umožnil učinit pevné závěry v obou směrech.
Na první pohled se zdá, že skutečnost, že antidepresiva typu SSRI působí na serotoninový systém, podporuje serotoninovou teorii deprese. SSRI dočasně zvyšují dostupnost serotoninu v mozku, ale to nutně neznamená, že deprese je způsobena opačným účinkem.
Existují i jiná vysvětlení účinků antidepresiv. Studie léků totiž ukazují, že antidepresiva jsou, pokud jde o léčbu deprese, sotva odlišitelná od placeba (fiktivní pilulky). Zdá se také, že antidepresiva mají všeobecný účinek na otupení emocí, který může ovlivňovat náladu lidí, ačkoli nevíme, jak tento účinek vzniká, ani o něm mnoho nevíme.
První komplexní přezkum
Od 90. let minulého století probíhá rozsáhlý výzkum serotoninového systému, který však dosud nebyl systematicky shromažďován. Provedli jsme „zastřešující“ přehled, který zahrnoval systematickou identifikaci a shromáždění existujících přehledů důkazů z každé z hlavních oblastí výzkumu serotoninu a deprese. Ačkoli v minulosti již existovaly systematické přehledy jednotlivých oblastí, žádný z nich tímto přístupem nespojil důkazy ze všech různých oblastí.
Jednou z oblastí výzkumu, kterou jsme zahrnuli, byl výzkum porovnávající hladiny serotoninu a jeho rozkladných produktů v krvi nebo mozkové tekutině. Celkově tento výzkum neprokázal rozdíl mezi lidmi s depresí a lidmi bez deprese.
Další oblast výzkumu se zaměřila na serotoninové receptory, což jsou bílkoviny na koncích nervů, s nimiž se serotonin spojuje a které mohou přenášet nebo potlačovat účinky serotoninu. Výzkumy nejčastěji zkoumaných serotoninových receptorů naznačily, že mezi lidmi s depresí a lidmi bez deprese buď není žádný rozdíl, nebo že aktivita serotoninu je u lidí s depresí ve skutečnosti zvýšená – což je opak předpovědi serotoninové teorie.
Výzkum serotoninového „transportéru“, tedy bílkoviny, která pomáhá ukončovat účinek serotoninu (na tuto bílkovinu působí SSRI), také naznačoval, že pokud vůbec, tak u lidí s depresí byla zvýšená aktivita serotoninu. Tato zjištění však lze vysvětlit tím, že mnoho účastníků těchto studií užívalo nebo v současné době užívá antidepresiva.
Podívali jsme se také na výzkum, který zkoumal, zda lze depresi u dobrovolníků vyvolat umělým snížením hladiny serotoninu. Dva systematické přehledy z let 2006 a 2007 a vzorek deseti nejnovějších studií (v době provádění současného výzkumu) zjistily, že snížení hladiny serotoninu nevyvolalo depresi u stovek zdravých dobrovolníků. Jeden z přehledů ukázal velmi slabý důkaz účinku u malé podskupiny lidí s rodinnou anamnézou deprese, ale týkal se pouze 75 účastníků.
Velmi rozsáhlé studie zahrnující desítky tisíc pacientů se zabývaly změnami genů, včetně genu, který obsahuje instrukce pro tvorbu serotoninového transportéru. Nezjistily žádný rozdíl ve frekvenci variant tohoto genu mezi lidmi s depresí a zdravými kontrolami.
Ačkoli známá raná studie zjistila vztah mezi genem pro serotoninový transportér a stresovými životními událostmi, rozsáhlejší a komplexnější studie naznačují, že žádný takový vztah neexistuje. Stresující životní události samy o sobě však měly silný vliv na následné riziko vzniku deprese u lidí.
Není podloženo důkazy
Některé ze studií v našem přehledu, které zahrnovaly osoby užívající nebo dříve užívající antidepresiva, ukázaly důkazy, že antidepresiva mohou skutečně snižovat koncentraci nebo aktivitu serotoninu.
Serotoninová teorie deprese je jednou z nejvlivnějších a nejrozsáhleji zkoumaných biologických teorií vzniku deprese. Naše studie ukazuje, že tento názor není podložen vědeckými důkazy. Zpochybňuje také základ pro používání antidepresiv.
Předpokládá se, že většina nyní používaných antidepresiv působí prostřednictvím svých účinků na serotonin. Některá z nich ovlivňují také mozkovou chemickou látku noradrenalin. Odborníci se však shodují, že důkazy o účasti noradrenalinu na vzniku deprese jsou slabší než v případě serotoninu.
Neexistuje žádný jiný uznávaný farmakologický mechanismus, jak by antidepresiva mohla ovlivňovat depresi. Pokud antidepresiva působí jako placebo nebo tím, že otupují emoce, pak není jasné, zda přinášejí více užitku než škody.
Ačkoli se může zdát, že nahlížení na depresi jako na biologickou poruchu by mohlo snížit stigmatizaci, ve skutečnosti výzkum ukázal opak a také to, že lidé, kteří věří, že jejich vlastní deprese je způsobena chemickou nerovnováhou, jsou pesimističtější ohledně svých šancí na uzdravení.
Je důležité, aby lidé věděli, že myšlenka, že deprese je důsledkem „chemické nerovnováhy“, je hypotetická. A nerozumíme tomu, co s mozkem dělá dočasné zvýšení hladiny serotoninu nebo jiné biochemické změny vyvolané antidepresivy. Došli jsme k závěru, že nelze říci, že užívání antidepresiv typu SSRI je smysluplné, nebo dokonce zcela bezpečné.
Pokud antidepresiva užíváte, je velmi důležité, abyste je nepřestali užívat, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem. Lidé však potřebují všechny tyto informace, aby se mohli informovaně rozhodnout, zda tyto léky užívat, nebo ne.
Zdroj: theconversation.com