Chovatelům dojnic v Dánsku hrozí, že budou muset platit roční daň ve výši 672 korun (96 dolarů) na krávu za emise, které prý ohřívají planetu. (Foto: Flickr)

Koaliční vláda této země se tento týden dohodla na zavedení první daně z emisí uhlíku v zemědělství na světě. Bude to znamenat nové odvody na hospodářská zvířata od roku 2030.

Dánsko je významným vývozcem mléka a vepřového masa a zemědělství je největším zdrojem emisí v zemi. Koaliční dohoda – která zahrnuje také investice ve výši 40 miliard korun (3,7 miliardy dolarů) do opatření, jako je zalesňování a zakládání mokřadů – má zemi pomoci splnit její klimatické cíle.

„Dnešní dohodou investujeme miliardy do největší proměny dánské krajiny v poslední době,“ uvedl v úterním prohlášení ministr zahraničí Lars Lokke Rasmussen. „Zároveň se staneme první zemí na světě s (uhlíkovou) daní v zemědělství.“

Dánský mlékárenský průmysl dohodu a její cíle obecně uvítal, ale některé zemědělce rozzlobila.

Tento krok přichází jen několik měsíců poté, co zemědělci pořádali protesty po celé Evropě, blokovali silnice traktory a zasypávali Evropský parlament vajíčky kvůli dlouhému seznamu stížností, včetně stížností na regulaci životního prostředí a nadměrnou byrokracii.

Celosvětový potravinový systém má velký podíl na klimatické krizi, neboť produkuje přibližně třetinu emisí skleníkových plynů.

Zvláště velký vliv má chov hospodářských zvířat, který podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v roce 2015 představoval přibližně 12 % celosvětových emisí. Část tohoto znečištění pochází z metanu, což je plyn, který silně ohřívá planetu a který produkují krávy a některá další zvířata svými výkaly a hnojem.

Zdroj: cnn.com