Rusko má důvody k tomu, aby se obávalo agrese NATO, vždyť v průběhu posledních století byla tato země vystavena vpádům ze strany Německa, Švédska, Polska, Francie, a dokonce i USA. Tento názor vyslovil v článku pro portál The National Interest americký publicista Peter Suciu. (Foto: Verrmont National Guard)

Uvedl, že v současné době může většina Američanů pokládat hrozbu NATO vůči Rusku za vymyšlenou, Moskva však už dávno zaznamenává vysokou úroveň vojenské aktivity aliance u svých hranic.

Podle názoru autora článku je Rusko po ukončení studené války a rozpadu Sovětského svazu v mnoha směrech zranitelnější ve srovnání s mnoha bývalými satelity včetně Polska, Maďarska a Rumunska a také Česka a Slovenska, které jsou nyní členy NATO. Proto není divu, že Moskva posiluje armádu a vojenské námořnictvo, pořádá pravidelně vojenská cvičení a vyvíjí novou vojenskou techniku, mj. tanky T-14 Armata a nadzvukové podvodní střely.

Náčelník Hlavní operativní správy Generálního štábu Ozbrojených sil RF generálplukovník Sergej Rudskoj dříve prohlásil, že Moskva zaznamenává vysokou úroveň aktivity Spojených států a jejich spojenců v blízkosti ruských hranic.

Podle jeho slov se v dubnu a květnu zvýšil počet letů amerických strategických bombardérů několikanásobně. Dálkové letectvo USA proletělo poprvé nad územím Ukrajiny.

Roste aktivita NATO v Arktidě. Poprvé po ukončení studené války a, jak zdůraznili v Generálním štábu OS RF, v předvečer oslav 75. výročí Vítězství se konala v Barentsově moři cvičení oddílu bojových lodí sjednocených vojensko-námořních sil NATO.

NATO i nadále rozvíjí infrastrukturu PRO v Polsku a také modernizuje radar Globus 3 na severu Norska, aby rozšířilo možnosti pozorování vnitřních oblastí ruského území.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že Rusko je sousedem NATO a organizace musí vést s Moskvou dialog mj. o otázkách kontroly zbrojení.

Zdroj:  nationalinterest.org