Obliba cigaret ve Spojených státech amerických prudce klesá. Zatímco v roce 1965 kouřilo 42 % dospělých, o padesát let později to už bylo jen 15 %. (Foto: Pixbay)
Podle vědců však existuje řada dalších rizikových faktorů závažných onemocnění, z nichž mnohé přímo souvisejí se stále rostoucí popularitou sedavého a izolovaného životního stylu. Například?
Osamělost – profesorka psychologie Julianne Holt-Lunstad z Brigham Young University dospěla k tomu, že osamělost zkracuje délku lidského života v podstatě stejně, jako 15 cigaret denně!
Sezení – pokud většinu pracovní doby trávíte na kancelářské židli a doma pak okamžitě zapadnete do křesla, hrozí vám větší nebezpečí vzniku rakoviny. Alespoň to plyne z této studie z roku 2014, jejíž autoři analyzovali data získaná od cca 4 milionů lidí.
Nedostatek spánku – profesor Valery Gafarov ze Světové zdravotnické organizace svého času uvedl, že spánková deprivace zvyšuje pravděpodobnost mrtvice a srdečního záchvatu podobně, jako pravidelné kouření.
Opalování v soláriu – v roce 2014 byla v JAMA publikována studie, z níž plyne, že samotné opalování v soláriu vedlo k většímu počtu případů rakoviny kůže, než kouření způsobilo nádorů plic.
Špatná strava – před dvěma lety odborníci zjistili, že častá konzumace zpracovaných potravin s vysokým obsahem nasycených tuků (zejména sladkých) je zodpovědná za více úmrtí, než alkohol, drogy, nechráněný pohlavní styk a tabák.
Zdroj: zive.cz