Valné shromáždění OSN v pátek schválilo rezoluci, která žádá Mezinárodní soudní dvůr (ICJ), aby posoudil zákonnost „dlouhodobé okupace, osidlování a anexe palestinského území Izraelem“. (Foto: Flickr)
Premiér Benjamin Netajahu ve videoposelství rychle odsoudil hlasování OSN jako „opovrženíhodné rozhodnutí“, které nemá žádný vliv na Izrael – vládu, která vznikla v roce 1948 na základě doporučení Valného shromáždění OSN rozdělit Palestinu.
„Židovský národ není okupantem ve své vlastní zemi ani okupantem v našem věčném hlavním městě Jeruzalémě a žádná rezoluce OSN nemůže tuto historickou pravdu zkreslit,“ řekl Netanjahu.
Páteční rezoluce OSN rovněž žádá Mezinárodní soudní dvůr, aby vydal poradní stanovisko k izraelským „opatřením zaměřeným na změnu demografického složení, charakteru a statusu Svatého města Jeruzaléma a z přijetí souvisejících diskriminačních právních předpisů a opatření“.
Židovští osadníci a izraelské úřady zintenzivňují své úsilí o vytlačení Palestinců z okupovaného východního Jeruzaléma, přičemž ohniskem napětí se stala zejména čtvrť Šejch Džarráh.
Hlasování OSN přichází poté, co Netanjahu sestavil nejvíce ultranacionalistickou a náboženskou vládu v historii země. Minulý týden Netanjahuova vláda prohlásila, že „židovský národ má výlučné a nezadatelné právo na všechny části Země izraelské“, včetně Západního břehu Jordánu a Golanských výšin.
Vzhledem k tomu, že nové vedení se kloní k ještě většímu rozšiřování osad na Západním břehu Jordánu – a hrozí tak zmaření dlouholeté fiktivní snahy o „dvoustátní řešení“ – vysílá Bidenův Bílý dům do Izraele na návštěvu v polovině ledna ostražitého poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana.
Páteční rezoluce Valného shromáždění Mezinárodního soudního dvora byla přijata poměrem hlasů 87-26, přičemž 53 členů se zdrželo hlasování. Při hlasování proti opatření se k Izraeli a Spojeným státům připojily země, mezi nimiž byly Austrálie, Rakousko, Kanada, Německo, Itálie a Spojené království. Francie se zdržela hlasování, zatímco Rusko, Čína, Irsko, Portugalsko a Saúdská Arábie hlasovaly pro.
Součet hlasů pro páteční rezoluci OSN o postoupení izraelské okupace Mezinárodnímu soudnímu dvoru (screenshot údajů OSN prostřednictvím Times of Israel)
Patnáctičlenný Mezinárodní soudní dvůr, který sídlí v nizozemském Haagu, je nejvyšším soudem OSN pro řešení mezinárodních sporů. Ačkoli soud není povinen jednat na základě rezoluce Valného shromáždění, všeobecně se očekává, že tak učiní.
V září italská advokátka pro lidská práva Francesca Albanese, která působí jako zvláštní zpravodajka OSN, charakterizovala Izrael jako „záměrně akviziční, segregační a represivní režim, jehož cílem je zabránit realizaci práva palestinského lidu na sebeurčení“. Oficiálně vyzvala Izrael, aby zrušil svou „osadnicko-koloniální okupaci a praktiky apartheidu“.
Tento měsíc Izrael obvinil Albaneseovou z antisemitismu a citoval její komentáře na sociálních sítích z roku 2014, v nichž použila termín „židovská lobby“, když vysvětlovala, proč Spojené státy „zůstaly stranou“, když Izrael brutálně útočil na Gazu a vyžádal si vysoký podíl civilních obětí.
For Jewish supremacists too lazy to travel to Jerusalem, there are satellite “Death-to-the-Arabs!” marches in other Israeli cities, like this one in Lydda. Under police protection, aspiring pogromists stop at a school to sing about wiping out Palestinians https://t.co/lqUH3yIFz1
— David Sheen (@davidsheen) May 29, 2022
Chanting at the "flag march", celebrating the "unification" of Jerusalem which marching in Pal neighborhoods:
— Haggai Matar (@Ha_Matar) May 29, 2022
"Shuafat is on fire" (referencing the burning of Muhammad Abu Khdeir)
"A Jew is a soul, an Arab is a son of a whore"
"Muhammad is dead"
"May your village burn down" https://t.co/4me5U9dbwU
Zdroj: zerohedge.com