Bezpečnostní experti Heinrich Brauß a Christoph Heusgen vysvětlují, jak by bylo možné zajistit příměří s Putinem. To by vyžadovalo, aby Amerika, ale také Německo, vyslaly na Ukrajinu své vojáky. (Foto: Flickr)

Dva němečtí bezpečnostní experti navrhují, aby budoucí příměří na Ukrajině zajistily západní jednotky.

Tříhvězdičkový generál ve výslužbě Heinrich Brauß a předseda Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen řekli F.A.Z., že vojenská přítomnost Západu je jediným prostředkem, jak zaručit, že Rusko dodrží případné dohody. Heusgen byl do roku 2017 hlavním zahraničněpolitickým poradcem kancléřky Angely Merkelové a poté stálým zástupcem Německa při OSN. Brauss byl do roku 2018 zástupcem generálního tajemníka NATO.

Heusgen uvedl, že navzdory nedávným vojenským úspěchům Ukrajiny dnes nikdo neví, „kdy bude možné dosáhnout příměří nebo míru mezi Ukrajinou a Ruskem“. V tuto chvíli je třeba „nedělat si naděje“. Pokud by k tomu však došlo, „trvalý mír by byl možný pouze v případě, že by bylo vyvozeno správné ponaučení ze skutečnosti, že Putin opakovaně porušil sliby, které Rusko dalo ohledně ukrajinské suverenity a územní celistvosti“.

Na Putinovo slovo „se nelze spolehnout“, a proto „trvalý mír je možný pouze tehdy, pokud západní spojenci poskytnou silné záruky bezpečnosti Ukrajiny“. To by zahrnovalo „příslib pomoci odpovídající článku pět Smlouvy o NATO, a to by pak zahrnovalo i jednotky NATO v samotné zemi“.

Brauß také připustil, že nikdo neví, „kdy bude možný mír nebo příměří mezi Ukrajinou a Ruskem“. Pokud však přijde, musí být podle něj zajištěna „západními bezpečnostními zárukami“. „Toho lze dosáhnout pouze za přítomnosti západních vojsk na území Ukrajiny. Ty by musely být dostatečně věrohodné, aby Rusko odradily od nového útoku.“

Stejně jako Heusgen se Brauß domnívá, že Ukrajina se „pravděpodobně nemůže stát členem NATO“, protože Aliance nepřijímá nové členy s nevyřešenými vnějšími konflikty. „Ochranu Ukrajiny by však mohla převzít „koalice ochotných“ složená ze spojenců NATO. Aliance by k tomu mohla „vyzvat, aniž by se sama účastnila jako organizace“, a EU by to mohla politicky a finančně podpořit. V takové koalici by „Amerika musela být v každém případě přítomna“, protože největší odstrašující účinek mají ozbrojené síly USA.

Zároveň by však tato skupina měla „reprezentovat celou západní alianci“. Protože Amerika nechce kvůli nebezpečí na Dálném východě vázat v Evropě příliš mnoho sil, musí se zapojit dostatečný počet Evropanů. „Bez zemí, jako je Německo, Francie a Británie, to nepůjde.“

Zdroj: faz.net