Poslanec Spolkového sněmu za stranu Linke odcestoval do Venezuely, kde se setkal s prezidentem Nicolásem Madurem a vyjádřil mu svou solidaritu. Jeho kolegové v německém parlamentu ho rázně odsoudili a jejich kritiku nezmírnila ani ta skutečnost, že se setkal i s opozičním předákem Juanem Guaidóem. (Foto: Youtube)
Andrej Hunko je první německý politik, který navštívil Venezuelu po vypuknutí politické krize, když se předseda Národního shromáždění Juan Guaidó prohlásil za prezidenta země. Na setkání s Madurem vyjádřil solidaritu s venezuelským lidem proti ekonomickým sankcím a hrozbám války.
„Měli jsme obsáhlý dialog o mezinárodní situaci, a obzvláště o erozi mezinárodního práva,“ napsal Hunko na svůj Facebook a Twitter.
Maduro ze své strany odsoudil nelegální sankce a zabavení venezuelských aktiv mezinárodními bankami na nátlak Spojených států.
Ostatní němečtí poslanci Hunka ostře odsoudili.
„Je ostuda, že Linke nadále podporuje lídra, který zničil demokracii ve Venezuele a zdevastoval její ekonomiku,“ cituje Nilsa Schmida z SPD portál DW.
Podobně se vyjádřil i místopředseda poslaneckého klubu CDU/CSU Johann Wadepuhl: „Tímto setkáním Hunko udeřil do obličeje utlačovaný venezuelský lid a sám se stal Madurovým přisluhovačem.“
Omid Nouripour, člen strany Zelených, poznamenal, že se Hunko nechal zneužít Madurovou propagandou. Na kritice nic nezměnila ani ta skutečnost, že se během svého jedenáctidenního pobytu setkal i s Guaidóem.
Prozatím Hunkovi se spolustraníci z Linke k počínaní svého kolegy příliš nevyjadřovali. Pouze Stefan Liebich uvítal úsilí Hunka mluvit s oběma stranami.
„V tomto ohledu nemám proti tomu námitek,“ řekl Liebich a dodal, že je „zvědavý, co nám (Hunko, pozn. red.) řekne“.
Ten mezitím uvedl, že Maduro je připraven k dialogu, ale nesmí být vynucený nátlakem Spojených států.
Německo spolu s dalšími 50 zeměmi uznalo Juana Guidóa dočasným venezuelským prezidentem. Caracas následně vyhostil německého velvyslance ze země.