Německý profesor politologie Thomas Jäger píše v článku pro časopis Focus Online o konfliktu kolem ruských komplexů S-400. Opustí Turecko NATO? Jaké následky to bude mít pro NATO.
Konflikt kolem ruských komplexů S-400 může skončit odchodem Turecka z NATO, což je „obrovským vítězstvím Vladimira Putina“, je přesvědčen autor.
Domnívá se, že transakce mezi Moskvou a Ankarou podstatně zhorší i tak napjaté vztahy mezi Tureckem a USA, přičemž Washington bude nucen zavést sankce proti Turecku za nákup ruské vojenské techniky. Donald Trump se podle odborníkova názoru nejspíše pokusí je odložit, ale právně se jich zcela vzdát nemůže.
Jäger dodává, že pokud se „Turecko rozhodne opustit NATO, pro alianci to bude obrovská geostrategická ztráta“. Podle jeho názoru nelze takovou variantu vyloučit a výsledek tohoto konfliktu bude záviset na tom, v kom turecký prezident Recep Erdogan uvidí záruku své politické budoucnosti.
Podle experta však již pouhý vznik tohoto konfliktu mezi Ankarou a Washingtonem je „obrovským vítězstvím Vladimira Putina“. Uvádí, že i když Turecko zůstane v NATO, ostatní členské země aliance si již nebudou vzájemně důvěřovat.
„Klín do NATO je už zatlučen a bude působit i tehdy, pokud aliance zůstane v současném složení,“ zdůrazňuje Jäger.
Dodává také, že díky dohodě s Tureckem se bude reputace Ruska ve světě nadále rychle zvyšovat, ruská armáda získá přístup k tajným údajům, což bude pro její speciální služby obrovskou výhodou. Politický analytik zároveň nazývá posílení vazeb mezi Moskvou a Ankarou „mezinárodní senzací“.
Odborník však zároveň uvádí, že oslabení vazeb s USA a zlepšení vztahů s Ruskem způsobí Turecku velké politické a ekonomické ztráty a tato cena může být tak vysoká, že Erdogan bude potřebovat pomoc Moskvy, aby si zachoval svou moc.
Jäger přitom uvádí, že v celé této situaci se nejbezmocnější stranou jeví Evropa, neboť i když se tento konflikt dotýká jejích životních zájmů, evropské státy nedokáží ovlivnit řešení této otázky.
V pátek na tureckém ministerstvu obrany informovali o zahájení dodávek S-400 do země. O den později sdělili, že už čtvrté ruské letadlo s další dodávkou součástí pro protivzdušné raketové komplexy přistálo na letecké základně Mürted.
Smlouva o dodávce čtyř divizí S-400 za 2,5 miliardy dolarů byla uzavřena v roce 2017. Část transakce zaplatí Turecko samo, část díky ruskému úvěru.
Nákup protivzdušných systémů od Moskvy vyvolal mezinárodní skandál mezi Ankarou a Washingtonem: USA požadovaly odstoupení od smlouvy a místo toho nákup amerických komplexů Patriot.
V případě odmítnutí Washington nevyloučil možnost pozdržení nebo úplného zrušení prodeje Turecku nejnovějších stíhaček F-35, ale Ankara odmítla ustoupit. Nicméně podle slov tureckého ministra zahraničních věcí Mevlüta Çavuşoğla se napětí mezi oběma státy po summitu prezidentů zemí G20 v Japonsku zmírnilo.
Zdroj: focus.de