Německý sociální pracovník (74), který pomáhal zvládnout příval migrantů v roce 2015, se musí vystěhovat z bytu, kde žil 24 let. Rozhodnutí soudu z 90. let umožňuje německým obcím vystěhovat obyvatele, aby bylo možné ubytovat běžence, když předtím byli všechny ostatní varianty ubytování vyčerpány. (Foto: Wikimedia)
Klaus Roth (74) žije v německé obci Neckartailfingen. Musí vyklidit svůj byt o rozměru 150 metrů čtverečních, kde žil po dobu 24 let, aby tam mohli být ubytováni migranti z Blízkého východu, říkají místní autority. O případu informovaly noviny Junge Freiheit.
Obci, kde již žije 40 migrantů, bylo přiděleno dalších 6. Místní radní podle informací rozhodli ubytovat migranty v bytě Rotha, řekl primátor Gerhard Gertitschke v rozhovoru pro Nürtinger Zeitung. Roth se nejdříve musí přestěhovat do bytu polovičního rozměru, říkají zprávy.
Německý senior nerozumí rozhodnutí radních.
„Vložil jsem do toho bytu hodně peněz a úsilí. Zrenovoval jsem ho od nuly celý sám," řekl novinám.
Rozhodnutí Okresního soudu v Göttingenu ze začátku devadesátých let říká, že obce mohou zrušit smlouvu o pronájmu s nájemníkem, aby bylo možné ubytovat běžence, pokud předtím byly vyčerpány všechny ostatní možnosti jejich ubytování. Roth si podle informací pronajímá byt od obce.
„Jsme pod tlakem, abychom přijali více běženců," prohlásil primátor. „Již neexistuje možnost, jak nadále říkat, že je neubytujeme," dodal.
Obec nabídla Rothovi pomoc při stěhování, prohlásil.
Roth aktivně pomáhal migrantům nacházet ubytování, když v roce 2015 vypukla migrační krize a stovky tisíc migrantů směřovali do Německa.
Německo se během aktivní fáze migrační krize stalo hlavní destinací migrantů přicházejících do Evropy. Podle dostupných informací podalo v roce 2015 v členských státech EU 1 256 000 lidí žádost o azyl. Počty žádostí o azyl od té doby klesají. V roce 2018 jich bylo 54 300.
Zdroj: jungefreiheit.de