Poté co Spojené státy oznámily, že hodlají odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, začaly se šířit spekulace, že Američané plánují rozmístění nových jaderných zbraní v Evropě. Německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas se však proti těmto případným iniciativám tvrdě ohradil. (Foto: Wikipedia)
Vypovězení studenoválečné smlouvy mezi Sovětským svazem a Spojenými státy hrozí novým kolem závodů ve zbrojení. Německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas však v rozhovoru pro Německou zpravodajskou agenturu DPA uvedl, že je kategoricky proti rozmisťování amerických raket středního doletu v Evropě.
V rozhovoru, z něhož cituje agentura RT, Mass uvedl, že rozmístění raket středního doletu se v Německu setká s rozsáhlým odporem.
„V žádném případě se Evropa nesmí stát místem, kde se bude vést debata o nárůstu výzbroje," uvedl Mass. „Jaderné zbrojení je rozhodně špatnou odpovědí," komentoval německý ministr obvinění Washingtonu, že Rusko smlouvu nedodržuje.
V říjnu USA oznámily, že hodlají od smlouvy odstoupit kvůli tomu, že ji Rusko údajně porušuje. Rusko obvinění popřelo a uvedlo, že to jsou Spojené státy, kdo porušuje smlouvu. Podle nich americká protiraketová obrana, která je rozmístěna v Evropě, může být snadno přestavena na odpalovací sílu balistických střel.
Tento měsíc Washington Moskvě oznámil, že má 60 dnů na to, aby se vrátila k dodržování smlouvy. Pokud tak neučiní, USA od ní odstoupí.
Podle neziskové organizace Nuclear Threat Initiative, která sleduje světový jaderný arzenál, Spojené státy mají v současnosti uložené nestrategické jaderné zbraně v Belgii, Německu, Itálii, Nizozemsku a Turecku.