Prohlášení německého ministra obrany Borise Pistoria přichází poté, co vrchní velitel NATO varoval před možnou totální válkou s Moskvou v příštích 20 letech. (Foto: Flickr)

Vladimir Putin by mohl zaútočit na NATO v příštích pěti až osmi letech, uvedl německý ministr obrany – a jeden z nejvyšších důstojníků aliance dokonce vyzval státy, aby byly připraveny na totální válku s Moskvou do dvaceti let.

Vzhledem ke stále nepřátelštější rétorice ruského prezidenta vůči státům NATO může konflikt přijít kdykoli.

„Výhrůžky z Kremlu slyšíme téměř každý den … takže musíme počítat s tím, že Vladimir Putin může jednoho dne zaútočit i na některou ze zemí NATO,“ řekl Boris Pistorius.

Ačkoli ruský útok není „prozatím“ pravděpodobný, řekl ministr německému listu Der Tagesspiegel, dodal: „Naši experti očekávají období pěti až osmi let, kdy by to mohlo být možné.“

Ve čtvrtek vrchní vojenský velitel NATO admirál Rob Bauer uvedl, že soukromé osoby musí být připraveny na možný konflikt do 20 let.

„Musíme si uvědomit, že není samozřejmé, že budeme v míru. A proto se (síly NATO) připravují na konflikt s Ruskem,“ řekl admirál Bauer, nizozemský námořní důstojník, který předsedá Vojenskému výboru NATO. Varoval, že v případě vypuknutí širší války v Evropě bude nutné mobilizovat velké množství civilistů a že proces náboru mnohem větších záložních sil by měly vlády zavést již nyní.

„Diskuse je mnohem širší… lidé, kteří musí pochopit, že hrají roli… Uvědomění si, že ne všechno se dá naplánovat a ne všechno bude v příštích 20 letech „hunky dory“.“

Admirál Bauer hovořil po zasedání výboru v Bruselu. Přichází v době, kdy má NATO příští týden zahájit své největší vojenské cvičení za poslední desetiletí. Měsíčního cvičení, jehož cílem je ukázat, že aliance dokáže bránit všechna svá území až k ruským hranicím, se zúčastní přibližně 90 000 příslušníků.

Admirál pochválil Švédsko za to, že požádalo všechny své občany, aby se připravili na válku předtím, než se země oficiálně připojí k alianci. Krok Stockholmu, který byl oznámen na začátku tohoto měsíce, vedl k nárůstu počtu dobrovolníků pro organizaci civilní obrany země a k prudkému nárůstu prodeje svítilen a bateriových vysílaček.

Carl-Oskar Bohlin, švédský ministr civilní obrany, na bezpečnostní konferenci prohlásil, že „válka může přijít i do Švédska“. Vrchní velitel Micael Bydén pak na stejném shromáždění varoval, že „ruská válka proti Ukrajině je jen krokem, nikoliv koncem hry„.

„Musíme si uvědomit, jak vážná situace skutečně je, a že se každý jednotlivě musí psychicky připravit,“ řekl. Opoziční politici obvinili vládu, že se snaží hrozbu války zlehčovat kvůli politickému prospěchu.

V rozhovoru pro Der Tagesspiegel pan Pistorius uvedl, že švédská varování jsou „ze skandinávské perspektivy pochopitelná“, a dodal, že Švédsko čelí „ještě vážnější situaci“ vzhledem k tomu, jak blízko má k Rusku. Stockholm požádal o vstup do NATO, ale čeká na souhlas Turecka a Maďarska se vstupem. Finsko bylo schváleno v loňském roce.

„Musíme se také znovu naučit žít s nebezpečím a připravit se – vojensky, sociálně i z hlediska civilní obrany,“ varoval pan Pistorius.

Zásoby zbraní a munice byly v rámci podpory obrany Ukrajiny vyčerpány v celé Evropě, USA i mimo ni a jejich doplnění bude při současném tempu výroby trvat roky.

„Musíme být připraveni v celém spektru,“ řekl admirál Bauer. „Musíte mít systém, jak najít další lidi, pokud dojde k válce, ať už k ní dojde, nebo ne. Pak mluvíte o mobilizaci, záložnících nebo odvodech.

„Musíte být schopni se opřít o průmyslovou základnu, která je schopna vyrábět zbraně a munici dostatečně rychle, abyste byli schopni pokračovat v konfliktu, pokud se do něj dostanete.“

Cvičení NATO příští týden – nazvané Steadfast Defender 24 – „ukáže, že NATO dokáže vést a udržet komplexní multidoménové operace po dobu několika měsíců, na tisíce kilometrů, od dálného severu po střední a východní Evropu a za jakýchkoli podmínek,“ uvádí se v prohlášení 31členné organizace.

Vojska se budou do konce května přesouvat do Evropy a přes Evropu v rámci operace, která je popisována jako „simulovaný scénář vznikajícího konfliktu s téměř rovnocenným protivníkem“ – v podstatě s Ruskem.

„Aliance bude demonstrovat svou schopnost posílit euroatlantický prostor prostřednictvím transatlantického přesunu sil ze Severní Ameriky,“ uvedl počátkem týdne vrchní velitel spojeneckých sil NATO, americký generál Christopher Cavoli. Podle generála Cavoliho to bude demonstrace „naší jednoty, naší síly a našeho odhodlání vzájemně se chránit“.

Britský ministr obrany Grant Shapps uvedl, že Velká Británie vyšle na cvičení 20 000 vojáků podporovaných moderními stíhačkami, pozorovacími letouny, válečnými loděmi a ponorkami, kteří se zúčastní cvičení – mnoho z nich bude od února do června nasazeno ve východní Evropě.

O den dříve admirál Bauer prohlásil, že Aliance potřebuje „transformaci válečného boje“, a požádal veřejné i soukromé subjekty na Západě, aby se připravily na éru, v níž se může kdykoli stát cokoli, včetně vedení války.

Vlády a společnosti NATO by měly přizpůsobit své myšlení „éře, v níž se může kdykoli stát cokoli, éře, v níž musíme očekávat neočekávané, éře, v níž se musíme zaměřit na efektivitu, abychom byli plně účinní“, řekl.

Admirál Bauer rovněž přislíbil podporu aliance Ukrajině a prohlásil, že národ čelící ruské invazi „bude mít naši podporu každý den, který přijde, protože výsledek této války rozhodne o osudu světa“.

NATO jako organizace se do konfliktu přímo nezapojuje, kromě poskytování nesmrtící podpory Kyjevu, ačkoli mnoho členských zemí posílá zbraně a munici jednotlivě nebo ve skupinách a poskytuje vojenský výcvik.

Zdroj: independent.co.uk