Deník Bild ve svém pátečním článku uvedl, že německé ministerstvo zahraničí si nechalo vypracovat interní studii o možnostech protivzdušné obrany Berlína a Kyjeva tváří v tvář potenciální hrozbě balistických raket. (Foto: Flickr / ilustrační)
V kroku, který zřejmě zasahuje na půdu ministerstva obrany, diplomaté využili odborných znalostí styčného důstojníka a několika specialistů na protivzdušnou obranu v rámci armády.
Podle médií dospěli k závěru, že „Německo by bylo proti útoku Orešniku bezbranné“. Bild z dokumentu citoval varování, že letecký systém Patriot vyrobený v USA „není vhodný pro boj s balistickou raketou dlouhého doletu, jako je Orešník“.
Vzhledem k rychlosti a manévrovacím schopnostem ruské rakety by „případné zachycení bylo spíše šťastným zásahem“, uvádí se údajně v analýze ministerstva zahraničí.
Bulvární deník nicméně poznamenal, že údajnou mezeru by mohl pomoci překlenout „izraelský“ letecký systém Arrow, který si Berlín objednal v loňském roce.
Prezident Putin ve čtvrtek prohlásil, že Rusko sice „zatím nemá mnoho systémů Orešnik“ a „nespěchá s jejich použitím“, ale Moskva „nevylučuje možnost jejich použití dnes nebo zítra, pokud bude potřeba“. Hlava státu dodala, že hypersonická raketa již vstoupila do sériové výroby, a potvrdila, že několik jednotek bude rozmístěno u blízkého spojence Ruska, Běloruska.
Dříve během dne řekl prezident Alexandr Lukašenko novinářům: „Myslím, že jich bude zatím deset, a pak se uvidí.“
Během své tiskové konference na konci roku minulý čtvrtek vyzval Putin Západ k „high-tech souboji“, který by zahrnoval úder Ruska raketou Orešnik na předem určený cíl v Kyjevě a snahu západní protivzdušné obrany rozmístěné na Ukrajině tento nejmodernější projektil sestřelit.
Začátkem tohoto měsíce ruská hlava státu vysvětlila, že vývoj střely Orešník byl reakcí na rozhodnutí USA umístit v západní Evropě své rakety středního doletu.
Zdroj: itimes.com