Německo, které se hodlá do tří let vzdát jaderné energetiky, má vážné obavy o jadernou bezpečnost v okolních státech, a to i v České republice. Kvůli obavám z vážných nehod na jaderných elektrárnách si spolkový úřad objednal 190 milionů tun jódových tablet. Informovala o tom televizní a rozhlasová stanice WDR. (Foto: Yokota.af.mil)
Spolkový úřad pro ochranu před zářením hodlá čtyřnásobně zvýšit současné německé zásoby jódových tablet. Na 190 milionů tun tablet úřad vynaložil 8,4 miliony eur (217 milionů korun).
Z více než osmdesáti milionům obyvatel by je v případě vážné jaderné nehody dostaly děti, mladiství a těhotné ženy na celém území země. Jódové tablety v případě zvýšené radiace pomohou ochránit před rakovinou štítné žlázy.
Po havárii na jaderné elektrárně v japonské Fukušimě se německá vláda rozhodla jadernou energetiku opustit a zvýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Poslední jaderné bloky budou odstraněny v roce 2022.
Jak ale uvedl Wolfgang Müller z Komise pro ochranu před zářením, jež je poradním orgánem vlády, Němci se obávají jaderné nehody v okolních státech.
„Myslete na Belgii, Francii, Švýcarsko, Česko a Švédsko. A když se tam něco stane, musíme samozřejmě německé obyvatelstvo chránit,“ uvedl.
Přestože se Německo chce zbavit jaderné energetiky a postupně i uhelných elektráren, musí kupovat elektřinu vyrobenou v okolních státech. Bývalý ministr pro hospodářství a práci Wolfgang Clement upozorňuje, že na začátku června mohli němečtí operátoři elektrických sítí zajistit bezpečnost dodávek elektrické energie pouze díky dodávkám ze zahraničí.
„Co to znamená, během tohoto období jsme nakoupili jadernou elektřinu z Francie a České republiky nebo uhelnou elektřinu z Polska,“ napsal Clement začátkem srpna v listu Welt.
Německo původně zamýšlelo do roku 2020 omezit emise skleníkových plynů o 40 % ve srovnání s rokem 1990. Navzdory rozvoji obnovitelných zdrojů tento cíl nesplní. Nicméně do roku 2030 hodlá snížit emise o 50 % a v polovině století dosáhnout nulových emisí.
Pro dosažení tohoto cíle největší evropská ekonomika hodlá investovat 100 milionů euro ročně na výzkum vodíkových technologií. Německá vláda mimo jiné řeší i zavádění uhlíkové daně, která by výrazně zdražila benzín a naftu.
Ve hře jsou ale i další kroky. Jak píše německý portál Local, ministryně životního prostředí Svenja Schulzová vyzvala své krajany, aby pili vodu z kohoutku, aby tím ušetřili peníze, energii a zbytečná balení. Voda z kohoutku je podle ní ekologická alternativa vody z plastových láhví.
Zdroj: welt.de