Německé úřady se připravují na zimu, která by mohla být pekelná nedostatkem zemního plynu a prudkým růstem cen, a oznamují nová opatření na úsporu energie ve městech po celé zemi, informoval deník The Guardian. (Foto: Flickr)
Hannover na severozápadě Německa tento týden vypnul teplou vodu ve sprchách a koupelnách ve veřejných budovách a rekreačních oblastech. Městské budovy ve městě budou od 1. října do 31. března vytápěny pouze na 20 °C. Bude zakázáno používat přenosné klimatizace a topné ventilátory.
„Situace je nepředvídatelná,“ uvedl starosta Hannoveru Belit Onay. „Každá kilowatthodina se počítá a ochrana kritické infrastruktury musí být prioritou.“
V německém hlavním městě Berlíně potemněly stovky památek a městských budov, aby se snížila spotřeba elektřiny.
A v Mnichově na jihu Německa byly v zájmu úspory elektřiny vypnuty venkovní reflektory osvětlující městské budovy a také teplá voda do budov.
Tento krok ke snížení spotřeby energie přichází v době, kdy se země EU začátkem tohoto týdne dohodly na 15% snížení poptávky do příští zimy, protože pravděpodobnost dosažení cíle 80% naplnění zásobníků NatGas se snižuje, protože kapacita ruského státního výrobce energie Gazprom PJSC Nord Stream 1 do Evropy byla snížena na pouhých 20 %.
Německo již několik měsíců žádá obyvatele, aby se méně sprchovali, aby šetřili energií.
A omezení dodávek teplé vody a osvětlení nemusí stačit.
Podle energetického experta agentury Bloomberg Javiera Blase „Nord Stream 1 proudí od 27. července na pouhých 20 % kapacity, Německo NEMÁ dostatek zemního plynu na celou zimu, pokud nedojde k velkému snížení poptávky. Berlín bude muset aktivovat 3. fázi svého programu nouzového zásobování plynem“.
Zdá se, že Německo se připravuje na možný nejhorší scénář energetické krize v zimě. Pro největší evropskou ekonomiku nastává čas, aby nahodila uhelné elektrárny a prodloužila provoz jaderných elektráren, pokud přežijí nadcházející zimu.
Němci by se měli seznámit se sekerou, protože to bude dřevo, kterým bude mnoho domácností tuto zimu vytápět své domovy.
Zdroj: theguardian.com