USA nakupují ruskou ropy v objemech, které nebyly zaznamenány od doby, kdy se začalo poprvé mluvit o břidlicové revoluci. Svědčí o tom údaje JBC – jedné z největších ropných a plynových analytických agentur. Proč? (Foto: Wikimedia)
Potrestej sám sebe
Jakmile zavedl Donald Trump sankce proti venezuelské PDVSA, začali američtí ropaři počítat ztráty. Příčina je v tom, že americké rafinérie nemohou pracovat jen na lehké ropy s nízkým obsahem síry, které mají dostatek. Technologie zpracování ropy si vyžaduje, aby byla ropa s nízkým obsahem síry smíchaná s těžkou, ta se do USA dodávala hlavně z Venezuely.
Mezi těmi, kdo utrpěli škody, jsou všichni klíčoví hráči amerického ropného průmyslu — Citgo Petroleum, Valero Energy a Chevron.
„Vznikly značné mezery ve výrobním plánu na nejbližší měsíce, protože nedostáváme nic z Venezuely," oznámil koncem ledna investorům Gary Simmons, šéf největší v USA ropné společnosti Valero Energy Corp.
Z nouze
Alternativou dodávkám z Venezuely by pro americké rafinérie mohla být ropa ze Saúdské Arábie, která má blízké chemické složení. Saúdové ale ještě v lednu prohlásili, že nehodlají zvyšovat těžbu ropy s velkým obsahem síry v souvislosti s americkými sankcemi proti Venezuele. Víc než to: Rijád plánuje snižovat výrobu a export, aby zabránil snížení kotací.
Jak podotýká rakouská JBC Energy, když narazily na nedostatek ropy s velkým obsahem síry, začaly americké rafinérie aktivně nakupovat ruskou ropu Urals. Objem dodávek už dosáhl 100 tisíc barelů denně, k čemuž nikdy nedošlo od začátku břidlicové revoluce v letech 2011 a 2012.
Ve srovnání s tím, co dodávala Venezuela (půl milionu barelů denně), je to skromný objem. Analytici jsou ale přesvědčeni, že se tendence ke zvyšování nákupu ruské ropy americkými rafineriemi zachová.
„V podmínkách nedostatku surovin ustupují politické problémy do pozadí, rozhodujícím faktorem se stávají charakteristiky potřebné ropy — její hustota a obsah síry," podotýká Sergej Pikin, ředitel Fondu energetického rozvoje. Předpokládá, že od května se dodávky ropy Urals do USA prudce zvýší.
Do té doby vyprší 180denní období, které řadě zemí umožní výjimečně kupovat íránskou ropu, takže se poptávka po ruské ropě prudce zvýší.
Americký časopis Forbes připomíná, že USA vynakládají ročně miliardy dolarů na nákup ruské ropy. Jen v roce 2017 činil podíl Ruska na celkovém americkém denním dovozu 10,075 milionů barelů téměř čtyři procenta.
„Vezmeme-li průměrnou cenu 50 dolarů za barel, utratily USA v roce 2017 za ruskou ropu přibližně sedm miliard dolarů," podotýká časopis.
Bude to dražší
Nedostatek na trhu druhů ropy s velkým obsahem síry, k nimž patří také ruská Urals, způsobil růst jejich ceny. Hlavní příčinou zdražení byly ale zase americké sankce — tentokrát proti Íránu.
„Účinek sankcí proti Venezuele a Íránu na americké ropaře je dost citelný. Ruskou ropu teď musejí kupovat se značnou cenovou ‚prémií‘, protože na trhu vznikl krátkodobý nedostatek," podotýká Alexej Gromov, ředitel pro energetický obor Ústavu energetiky a financí.
Pravdaže podle jeho názoru, jakmile se trh přeorientuje a začne nahrazovat ztracené objemy, vrátí se ceny na dřívější úroveň. Toto přeorientování může ale trvat několik měsíců.
A navíc vypukne-li vojenský konflikt ve Venezuele a poklesne-li export ropy z této země na nulu, situace na trhu se ještě více vyostří. „V důsledku toho je možný kumulativní efekt: přidá-li se k íránskému problému venezuelský, vznikne riziko prudkého růstu cen," poznamenal Gromov.
Natalja Dembinskaja