Čínští vědci objevili „superobří“ ložisko vysoce kvalitní zlaté rudy ukryté v blízkosti některých stávajících zlatých dolů v zemi. (Foto: Flickr / ilustrační)

Rozsáhlá zásoba, která by mohla být největším jednotlivým rezervoárem tohoto cenného kovu na Zemi , by se mohla stát největším známým nalezištěm tohoto drahého kovu na světě a má hodnotu více než 80 miliard dolarů.

Jak uvádí LiveScience, nové ložisko bylo objeveno na zlatém poli Wangu na severovýchodě provincie Hunan, uvedli 20. listopadu zástupci Geologického úřadu provincie Hunan (GBHP) pro čínská státní média. Pracovníci objevili více než 40 zlatých žil, které obsahovaly přibližně 330 tun (300 tun) zlata až do hloubky 6 600 stop (2 000 metrů). 

Na základě 3D počítačových modelů však důlní odborníci předpověděli, že v hloubce až 9800 stop (3000 m) by mohlo být ukryto až 1100 tun (1000 metrických tun) zlata – zhruba osmkrát těžšího než Socha Svobody.

Pokud je to pravda, má celé ložisko pravděpodobně hodnotu přibližně 600 miliard jüanů (83 miliard dolarů ), uvedli představitelé GBHP.

Úředníci odhalili, že maximální kvalita nového ložiska je 138 gramů zlata na metrickou tunu rudy, což je ve srovnání s většinou ostatních zlatých dolů na světě poměrně vysoká hodnota. „Mnohá vyvrtaná skalní jádra vykazovala viditelné zlato,“ řekl státním médiím Chen Rulin, odborník na vyhledávání rudy z GBHP.

Další zlato bylo nalezeno také při zkušebních vrtech v okolí „okrajových oblastí“ nové lokality, což naznačuje, že zde existují další velká ložiska, která čekají na využití v budoucnu, uvedli odborníci.

Je obtížné sledovat množství zlata, které zbývá v různých dolech po celém světě, kvůli kolísání míry těžby v jednotlivých lokalitách a nedostatečné transparentnosti při vykazování výsledků. Nicméně od roku 2022 se největší známé zbývající zásoby zlata na Zemi nacházejí v jihoafrickém zlatém dole South Deep, kde se podle společnosti Mining Technology nachází přibližně 1 025 tun (930 metrických tun) zlata. To znamená, že nové ložisko by mohlo být největší známou přírodní zásobou zlata na planetě.

Zpráva o objevu vyvolala vlny v těžařské komunitě i v širším světovém hospodářství. Jak poznamenává LiveScience, cena zlata vyskočila na přibližně 2 700 dolarů za unci, což je těsně pod rekordní hodnotou dosaženou na začátku letošního roku, ačkoli není jasné, proč by nárůst nabídky zlata měl tlačit cenu zlata nahoru.

Podle agentury Reuters je Čína již nyní největším producentem zlata na světě a v roce 2023 bude představovat přibližně 10 % celosvětové produkce. Země však stále spotřebovává více zlata, než dokáže vyprodukovat, neboť spotřebuje přibližně třikrát více drahého kovu, než dokáže vykopat. V důsledku toho je Čína do značné míry závislá na dovozu zlata ze zemí, jako je Austrálie a Jihoafrická republika.

Zdroj: livescience.com