Největší keňský výrobce elektřiny hodlá dodávat přebytečnou geotermální energii těžařům bitcoinů. (Foto: Flickr)
Geotermální energie v regionu se odhaduje na více než 14 000 MW, přičemž 10 000 MW se nachází podél okruhu Rift Valley.
Více než 80 % energie společnosti KenGen tvoří obnovitelná energie, která však otevřeně nezveřejňuje přebytečnou kapacitu.
Společnost KenGen (Kenya Electricity Generating Company PLC), přední dodavatel elektřiny v Keni, chce podle zprávy serveru Quartz Africa poskytovat přebytečnou geotermální energii společnostem zabývajícím se těžbou bitcoinů.
„Máme prostor a energie je blízko, což pomáhá se stabilitou,“ vysvětlil údajně v rozhovoru ředitel rozvoje geotermální energie společnosti KenGen Peketsa Mwangi.
Keňa je největším producentem geotermální energie v Africe a dodává více než 14 000 megawattů (MW) energie, přičemž kapacita zařízení je pouze 863 MW. Jen podél obvodu Rift Valley leží podle odhadů 10 000 MW geotermální energie z velké části nečinně.
Těžaři, kteří chtějí tuto nabídku využít, se již obrátili na společnost KenGen, aby s ní projednali nabídku, a „někteří požádali, aby mohli začít s 20 MW a později je navýšit,“ uvedl Mwangi.
V současné době více než 80 % vyrobené energie společnosti KenGen pochází z obnovitelných zdrojů energie, jako jsou vodní a větrné elektrárny, a kromě toho využívá i geotermální energii. Společnost KenGen však otevřeně nezveřejňuje svou nadbytečnou kapacitu.
Podle publikace KenGen uvedla, že nabídkou čisté energie chce společnost přispět ke snížení emisí uhlíku, které jsou často spojeny s těžbou bitcoinů. Keňská vláda však k bitcoinu a digitální měně zaujala zcela odlišný přístup kvůli obavám z podvodů na širším trhu.
Dříve keňská centrální banka vydala dokument, v němž podrobně popsala své přání zkoumat digitální měnu centrální banky (CBDC).
Centrální banka však upozornila, že díky úspěchu služby mobilního bankovnictví M-Pesa mohou být nedávné zkušenosti Keni s inovacemi ohroženy, pokud vytvoří CBDC bez dobrého důvodu.
„Užitečnost technologie nespočívá v její jedinečnosti, ale ve schopnosti řešit naléhavý společenský problém. Příkladem je vzestup mobilních peněz v Keni, díky němuž se naše země stala kolébkou inovací v Africe.“
Vzhledem k tomu, že v Africe v současné době nepůsobí žádná firma zabývající se těžbou bitcoinů, očekává se prý, že zájemci o nabídku budou především z USA nebo Evropy.
Zdroj: bitcoinmagazine.com