Zavádění vakcín ve Velké Británii je v plném proudu, ale stále „téměř jistě uvidíme šíření viru, zejména v mladších věkových skupinách,“ řekl jeden expert. (Foto: Pixabay)

Zavádění vakcín ve Velké Británii je v plném proudu, ale stále „téměř jistě uvidíme šíření viru, zejména v mladších věkových skupinách,“ řekl jeden expert.

Premiér Boris Johnson řekl, že přibližně 2 miliony lidí nyní dostaly vakcínu proti COVID-19. Británie byla první zemí, která začala očkovat svou obecnou populaci, a podala injekce většímu počtu obyvatel než kterákoli jiná evropská země.

Země má však také nejvyšší míru úmrtnosti v Evropě a bojuje s prudkým nárůstem infekcí.

Paul Hunter, profesor medicíny na University of East Anglia, v rozhovoru pro CGTN uvedl, že současná situace ve Velké Británii je „velmi zoufalá“. Součástí problému, kterému země v současnosti čelí, je nový, přenosnější kmen viru. Znamená to, že současná opatření blokování nemusí být dostatečná k zastavení šíření viru.

Hunter řekl, že anglické uzamčení v listopadu bylo „ve skutečnosti velmi efektivní pro starou variantu“, ale tato aktuální data ukazují, že nová varianta „nebyla zastavena“ těmito původními opatřeními.

Je to jeden z důvodů, proč vláda Spojeného království přijala rozhodnutí zavřít školy pro současné zablokování, přestože je nechala otevřené v listopadu. Hunter řekl, že stále není jasné, zda současná omezení budou natolik dostatečná, aby zvrátila nárůst případů.

Vláda Spojeného království tvrdí, že plánuje naočkovat celou populaci do podzimu, což Hunter považuje za realistický cíl. Dodává, že záleží na tom, kolik lidí přijde, aby přijali vakcínu, až bude nabídnuta.

Řekl však CGTN, že není přesvědčen, že vakcína předčí virus.

„Zpočátku téměř jistě uvidíme snížení počtu úmrtí kvůli způsobu, jakým je vakcína zaměřena na lidi, kteří jsou nejzranitelnější a s největší pravděpodobností úmrtí, ale stále téměř jistě uvidíme šíření viru, zejména v mladších věkových skupinách,“ řekl Hunter.

S několika vakcínami proti koronaviru, které jsou v současné době na trhu, jsou otazníky, jak přesně budou fungovat. I když je zřejmé, že injekce zabrání rozvoji závažné formy onemocnění, dosud není známo, zda skutečně zastaví šíření viru.

Hunter uvedl, že existují rozumné důkazy, že nezastaví šíření, což znamená, že „lidé, kteří vakcínu odmítnou, budou pravděpodobně stále zranitelní“. Jednou z výzev, kterým budou vlády v budoucnu čelit, je, jak přesvědčit co nejvíce lidí, aby vakcínu přijali, a jak chránit ty, kdo ji odmítnou.

Některé země si vedou mnohem lépe než jiné, pokud jde o zavedení vakcíny. Například Izrael během několika týdnů naočkoval asi 20 procent své populace.

Aby však lidé byli skutečně chráněni, je třeba podporovat všechny země, aby vakcínu rychle a efektivně nasadily. Pokud některé země vážně zaostanou, vysvětluje Hunter, mohou se objevit příležitosti pro vznik nových kmenů viru, které mohou být rezistentní na vakcíny.

Řekl: „Pro naše zdraví v bohatých západních zemích je důležité, abychom epidemii kontrolovali globálně, a v tuto chvíli neexistují žádné známky toho, že to v příštím roce či dvou dokážeme.“

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB.