Ve středu vstoupil v Miláně v platnost nejpřísnější zákaz kouření v Itálii a kuřákům hrozí za kouření v ulicích města nebo na přeplněných veřejných prostranstvích pokuta ve výši 40 až 240 eur. (Foto: Flickr)
Nařízení o kvalitě ovzduší, které bylo přijato v roce 2020 a jehož cílem je bojovat proti znečištění, vyvolalo smíšené reakce obyvatel.
Kuřákům v italském hlavním městě financí a módy Miláně hrozí pokuta za zapálení si v ulicích města nebo na přeplněných veřejných prostranstvích poté, co ve středu vstoupil v platnost nejpřísnější zákaz v zemi.
Ti, kteří se v tomto znečištěném severoitalském městě vzepřou novému zákazu, mohou dostat pokutu ve výši 40 až 240 eur, což je trest, který se nelíbí všem obyvatelům.
„Myslím, že toto opatření je přehnané. Pokud se jedná o vnitřní prostory, souhlasím. protože (kouření) může být obtěžující a není zdravé,“ řekl agentuře AFP 21letý prodavač Myrian Illiano.
„Ale pokud se bavíme o otevřeném místě, nevím, proč by se mělo omezovat.“
Devětatřicetiletá tvůrkyně obsahu Chiara Ciuffiniová však byla pro nový krok.
„Souhlasím, protože jsem sportovně založený nekuřák. Doufám, že kuřáci také pochopí potřebu nekuřáků, kteří chtějí dýchat čistší vzduch,“ uvedla.
Milánská vyhláška o kvalitě ovzduší, kterou v roce 2020 schválila městská rada, vyzývala k postupnému zpřísňování zákazu kouření.
Od roku 2021 bylo zakázáno kouřit v parcích a na dětských hřištích, stejně jako na autobusových zastávkách a ve sportovních zařízeních.
Nejnovější zákaz kouření, který vstoupil v platnost 1. ledna, se podle textu vztahuje na „všechna veřejná prostranství včetně ulic“ s výjimkou „izolovaných míst, kde je možné dodržet vzdálenost alespoň 10 metrů od ostatních lidí“.
Místní úředníci tvrdí, že cílem opatření je snížit množství částic v ovzduší, aby se „zlepšila kvalita ovzduší ve městě, chránilo zdraví občanů, včetně ochrany před pasivním kouřením na veřejných místech, která navštěvují i děti“, uvádí se v prohlášení.
Zdroj: france24.com