Švédský premiér prohlásil, že jeho země by byla ochotna hostit jaderné zbraně během války. Severoatlantická aliance má program sdílení jaderných zbraní, v jehož rámci jsou americké jaderné zbraně rozmístěny v pěti zemích. (Foto: Flickr / ilustrační)
Polský vůdce nedávno uvedl, že doufá, že se Varšava bude moci jednoho dne k tomuto programu připojit.
Švédský premiér Ulf Kristersson ve švédském veřejnoprávním rozhlase uvedl, že Stockholm by byl ochoten tak učinit pouze v době války.
„Ve válečné situaci je to úplně jiná věc. Záleželo by zcela na tom, co by se stalo,“ vysvětlil.
„V absolutně nejhorším případě musí být demokratické země v naší části světa nakonec schopny bránit se proti zemím, které by nás mohly ohrozit jadernými zbraněmi.“
Kristersson se vyjádřil v době, kdy Švédsko hostilo vedoucí představitele Německa, Dánska, Finska, Norska a Islandu, aby s nimi projednalo prohloubení vojenských vztahů.
„Po desetiletí jsme žili velmi mírumilovně a bez velkých hrozeb pro Evropu. Osobně si myslím, že tyto časy jsou pryč,“ řekla během summitu dánská premiérka Mette Frederiksenová.
„Se vším, co vidíme z ruské strany, jsme na začátku nové éry. Bylo by špatné, kdybychom jako vláda řekli, že se s tím nemusíte v každodenním životě potýkat.“
Švédsko je nejnovějším členem NATO. Když Stockholm poprvé požádal o členství v NATO, ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko nebude proti tomuto kroku nic namítat, pokud na švédském území nebude rozmístěno více zbraní.
„Se Švédskem a Finskem nemáme takové problémy, jaké bohužel máme s Ukrajinou. Nemáme žádné územní problémy… žádné spory… nemáme nic, co by nám mohlo vadit z hlediska členství Finska nebo Švédska v NATO.“
Putin pokračoval: „Jen by si měli jasně a zřetelně uvědomit, že dříve žádné hrozby nebyly, nyní, pokud tam budou rozmístěny vojenské kontingenty a infrastruktura, budeme muset zrcadlově reagovat a vytvářet stejné hrozby pro území, z nichž jsou vytvářeny hrozby pro nás.“
Aliance má tři jaderné státy a USA skladují zbraně v dalších pěti zemích, včetně Itálie, Turecka, Německa, Belgie a Nizozemska. Prezident Andrzej Duda vyjádřil ochotu, aby se Polsko stalo šestou zemí, která bude hostit jaderné zbraně.
„Musím přiznat, že když jsem byl dotázán na [hostování jaderných zbraní], deklaroval jsem naši připravenost. V poslední době [Rusko] přemisťuje své jaderné zbraně do Běloruska,“ řekl.
„Pokud se naši spojenci rozhodnou rozmístit jaderné zbraně v rámci sdílení jaderných zbraní také na našem území, aby posílili bezpečnost východního křídla NATO, jsme na to připraveni.“
Zdroj: abcnews.go.com