Jedna z největších úvěrových institucí EU, Deutsche Bank, se může stát příčinou nové globální krize. MMF již uznal hlavní německou banku za největší hrozbu pro světový finanční systém. Zopakuje snad jedna z bašt evropské ekonomiky osud Lehman Brothers, čím hrozí její bankrot? (Foto: DB)
Samý trapas
Problémy vznikly u Deutsche Bank již před několika lety, když byla ve výkazu objevena díra v částce 12 miliard eur.
Tehdejší guvernér banky Josef Ackermann se to rozhodl utajit a výkaz zfalšoval. Když předkládal akcionářům tato falešná data, tvrdil, že banka má dost prostředků, aby zvládla jakékoli potíže. V podpoře image spolehlivé a bezpečné finanční organizace pomáhala Deutsche Bank také agresivní reklama, rovněž německá vláda.
Zelená hrozba. Svět směřuje k nové energetické krizi
Díra ve výkazu ale byla stále větší a vedení podnikalo stále riskantnější opatření pro nápravu situace. Banka se například zúčastnila aféry se sazbou Libor (zúčastnili se jí také další velcí hráči: britské banky Barclays a Royal Bank of Scotland, švýcarská UBS, francouzská Societe Generale).
Po odhalení podvodu byla Deutsche Bank uložena pokuta ve výši 2,5 miliardy dolarů a agentura S&P snížila její úvěrový rating z nejvyššího A na BBB+, tedy hned o tři stupně.
Pak byly odhaleny další případy podvodů a zneužívání, zejména s hypotečními papíry, které banka prodávala do krize 2008. Později byla také obviněna z praní špinavých peněz. Částky pohledávek a soudní výdaje rostly jako houby po dešti, a spolu s nimi také ztráty.
Analytici začali poprvé mluvit o eventuálním bankrotu Deutsche Bank v roce 2013, když tato banka přiznala, že potřebuje dodatečný kapitál. Tento problém se pokusila překonat prodejem akcií za 4,5 miliardy eur. Brzy nabídli investorům akcie za dalších osm miliard, ale teď s třicetiprocentním diskontem oproti tržní ceně, což vyvolalo pobouření těch, kteří je koupili dříve.
Po dvou letech vyšlo ve stresových testech najevo, že Deutsche Bank stále nestačí peníze. Podle výsledků roku 2016 podala banka poprvé výkaz o čisté ztrátě ve výši téměř sedmi miliard eur.
Zbraň ničení
Mezinárodní měnový fond tenkrát označil Deutsche Bank za největší zdroj rizik z nejvýznamnějších systémových světových bank. Od té doby stále znějí prognózy ohledně bankrotu jedné z největších světových bank.
Za hlavní hrozbu považují obrovskou portfej odvozených cenných papírů odhadovanou na 46 bilionů eur, což je 14krát víc než HDP SRN. Mezitím, jak poznamenal investor Warren Buffett, odvozené nástroje jsou zbraní hromadného ničení, která se transformuje, mutuje a rozmnožuje se, dokud jistá událost nezjistí toxičnost těchto papírů. V bance jsou navíc uloženy vklady v hodnotě přes 550 miliard eur. Analytici se obávají, že v jistou chvíli, po další zprávě o finančních problémech hlavní banky Německa, začnou vkladatelé honem vybírat své peníze, čímž vyprovokují krizi likvidity nejdřív v bance, a pak v celém evropském finančním systému. Přičemž otřesy nezasáhnou jenom starý svět, protože německý bankovní sektor hraje přední úlohu v globální ekonomice. Takže Deutsche Bank může vyprovokovat všeobecný krach, jako tomu bylo v roce 2008 s americkou Lehman Brothers.
Co bude dál
Za jednu z variant záchrany považovali možnost sloučení s Commerzbank, která je také problémová. Němečtí regulátoři přiznali nakonec, že by to nebylo účelné, poněvadž sloučení mohlo způsobit dodatečná rizika a ztráty této druhé nejvýznamnější banky v německé ekonomice.
Analytici konstatují, že Deutsche Bank i nadále sklouzává do propasti, že se příjmy snižují, výdaje rostou, ratingy padají a cena získání peněz je stále vyšší. Situaci zhoršují obrovské pokuty: za deset let překročila jejich celková částka 17 miliard dolarů.
V roce 2018 byla pověsti Deutsche Bank zasazena další rána. Vyšetřování panamské aféry, offshorní skandál. Ke všem problémům se přidal další: loni ztratila banka v obchodu s akciemi 750 milionů dolarů.
„Krize Deutsche Bank způsobená chybami a finančními zločiny jejího vedení se může stát triggerem globální ekonomické krize,“ je přesvědčen americký ekonom William Black. „Tato hlavní německá banka je ve skutečnosti největším kriminálním podnikem v Německu.“
Black zároveň poukázal na to, že Deutsche Bank budou zachraňovat všemi možnými způsoby, protože je příliš velká, než aby mohla zbankrotovat. „Tohle ale může způsobit ještě jednu ekonomickou krizi. Když největší banka v zemi plně nefunguje, může to nejspíše vyvolat recesi třetí světové ekonomiky,“ varuje expert. „Totéž se stane Evropské unii.“