Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic popsala situaci ve Středozemním moři. Podle nich je „zoufalá a nebezpečná“. Organizace ujišťuje, že úřady kladou stále větší překážky tomu, aby se lidé, kteří prchají z Afriky, dostávali bezpečně do Evropy prostřednictvím záchranných lodí. Píše o tom portál iDnes.cz.
Nejenom zločin, ale i nehumánní čin! Nevládní organizace zaútočily na Malťany, kteří vrátili migranty do Libye.
Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic popsala situaci ve Středozemním moři. Podle nich je „zoufalá a nebezpečná“. Organizace ujišťuje, že úřady kladou stále větší překážky tomu, aby se lidé prchající z Afriky dostávali bezpečně do Evropy prostřednictvím zasahujících záchranných lodí. Píše o tom portál iDnes.cz.
Členské země Evropské unie počátkem týdne o půl roku prodloužily činnost protipašerácké unijní operace Sophia, ale zároveň dočasně zastavily práci všech plavidel, které v ní působí. Evropská komise toto rozhodnutí zkritizovala.
Itálie žádá ostatní země EU, aby si přebíraly uprchlíky, které lodě operace v souladu s námořním právem zachrání na moři a které by měly vysadit v nejbližším bezpečném přístavu. Vláda v Římě postupuje v této věci radikálně a odmítá například vpouštět do svých přístavů lodě nevládních organizací s naloděnými migranty.
„Žádný stát nemůže vyhostit nebo vrátit uprchlíky do zemí, kde jsou ohroženy jejich životy a svoboda,“ reagovala na situaci humanitární nevládní organizace Mediterranea Saving Lives.
Tureckou loď El Hiblu 1, která zachránila více než stovku migrantů z moře před přistáním ve Vallettě, obsadilo maltské komando. Pětičlennou skupinu, která se zmocnila řízení plavidla, vojáci přesvědčili, aby se se vzdala bez odporu. Zřejmě po ujištění, že plavidlo skutečně dopluje až na Maltu. Únosce převzaly na břehu maltské civilní úřady. Pachatele čeká obvinění z trestného činu.
Zbývající migranty nyní čeká umístění do uprchlických táborů a s největší pravděpodobností bude zahájena dlouhá procedura posuzování, zda mají právo na azyl. Pak se bude muset několik dobrovolnických evropských zemí domluvit na jejich přerozdělení, protože Malta si je ponechat nechce, protože má nízké kapacity.
Zdroj: choice.npr.org