Ropné rafinerie v USA a Evropě odmítají nakupovat další objemy ropy za snížené ceny od Saúdské Arábie, uvedly noviny The Wall Street Journal s odkazem na zdroje. (Foto: BLM.gov)

Podle zdrojů má Saúdská Arábie potíže s hledáním nových nákupčích ropy. Je to vysvětlováno tím, že klienti narážejí na problém nedostatku skladovacích zařízení, což jim ztěžuje nákup nových objemů paliva.

Podle obchodníků klesla poptávka po ropě v Indii, což je také spojeno se situací kolem koronaviru.

Přitom Rusko, jak se uvádí, dokázalo přesměrovat své dodávky do Číny, kde se poptávka po ropě obnovuje.
Kolaps na ropném trhu nastal po zrušení dohody OPEC+ a příslibu Saúdské Arábie zvýšit produkci až na 13 milionů barelů denně.

The Wall Street Journal v článku zdůrazňuje, že snížení cen bylo zaměřeno přímo na získání podílu na ruském trhu, zejména v některých částech Evropy.

Podle ruského ministra energetiky Pavla Sorokina se světový ropný trh vrátí do rovnováhy v roce 2021. Až se v příštím roce objeví známky rovnováhy, ropné ceny podle něj stoupnou. Bude ovšem záležet, jak dlouho budou trvat mimořádná opatření v době koronavirové pandemie.

Ruský ministr se domnívá, že „spravedlivá cena“ barelu ropy je v rozmezí 45 až 55 dolarů. Tato cena podle něj nedovolí investovat do drahých projektů a zároveň umožní poptávce se zotavit.

Sorokin je přesvědčený, že v případě, že by členové klubu OPEC+ snížily těžbu o 1,5 milionu barelů, tak by dnes byla ropa dražší pouze o 7 dolarů.

Ceny ropy se snížily od začátku března téměř na polovinu na pozadí zpomalení poptávky na trhu v souvislosti s epidemií koronaviru, zrušení dohody OPEC+ a slibů Saúdské Arábie, že podstatně zvýší těžbu – až na 13 milionů barelů denně. Květnové futures na ropu Brent se prodávaly v pátek za cenu 27 až 30 USD za barel.

Zdroj:  wsj.com