Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj byl před dvěma týdny týmem svých právníků a příznivců nahlášen jako „nezvěstný“, protože po převozu zmizel v ruském vězeňském systému. (Foto: Flickr)

Až do začátku prosince byl držen ve věznici asi 150 kilometrů východně od Moskvy. Nyní však znovu navázal kontakt se svým právníkem a nachází se ve velmi vzdálené sibiřské trestanecké kolonii. „Alexeje jsme našli,“ uvedla jeho mluvčí Kira Jarmyšová na X.

Svůj více než devatenáctiletý trest si nyní odpykává na odlehlém místě zvaném Charp v Jamalsko-něneckém autonomním okruhu, který leží téměř dva tisíce kilometrů od Moskvy a je obtížné se k němu vůbec dostat:

Ivan Ždanov, ředitel Navalného protikorupčního fondu, uvedl, že trestanecká kolonie IK-3 v Charpu, kde je Navalnyj nyní držen, známá jako „Polární vlk“, je „jednou z nejsevernějších a nejodlehlejších kolonií“.

„Panují tam drsné podmínky, v zóně věčně zmrzlé půdy panuje zvláštní režim. Je velmi obtížné se tam dostat a neexistuje tam žádný systém doručování dopisů,“ napsal Ždanov na X.

Navalnyj ve vícedílné zprávě zveřejněné na XI: „Jsem v pořádku… Naprosto se mi ulevilo, že jsem to konečně zvládl.“ Popsal: „No, teď mám ovčí kožich, čepici ušanku (kožešinová čepice s klapkami na uši) a brzy dostanu valenku (tradiční ruská zimní obuv).“ Poznamenal také: „Na dvacet dní převozu jsem si nechal narůst vousy.“

Pro vězeňské systémy různých zemí, včetně ruského, je normální, že při převozu vězně existuje určitá časová prodleva, než jsou pak rodinní příslušníci nebo advokáti později informováni, kam byl vězeň převezen.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov před několika týdny pokrčil rameny, že jde jen o běžnou součást ruského administrativního systému kolem vězňů a trestaneckých kolonií. Na dotazy novinářů Peskov odpověděl: „Ne. Znovu opakuji: nemáme možnost, právo ani přání sledovat osudy vězňů, kteří si odpykávají trest na základě rozhodnutí soudu.“ „Ne,“ řekl Peskov.

Navalného právní tým a jeho příznivci již dlouho vedou poněkud úspěšnou PR kampaň, aby se jeho jméno udrželo ve zprávách. Například Navalného spojenkyně Maria Pevchikhová tlačila na Výbor OSN pro lidská práva, aby pomohl zjistit jeho přesné místo pobytu. „To, co se děje s Alexejem, je ve skutečnosti násilné zmizení a hrubé porušení jeho základních práv. Je třeba poskytnout odpovědi,“ uvedla dříve v prosinci.

Jeho příznivci tvrdí, že Navalnyj má potenciál narušit Putinovy plány na znovuzvolení v roce 2024, nicméně zůstává faktem, že opoziční aktivista má v Rusku sotva známé jméno. V srpnu dostal dalších 19 let vězení za obvinění z „extremismu“ k 11 a půl letům, které si již odpykával.

Zdroj: cnn.com