V reakci na nedávno zjištěné poškození kritické podmořské infrastruktury byly do Baltského moře vyslány drony, průzkumná letadla a lodě, uvedlo tento týden NATO. (Foto: Flickr)
„NATO bude i nadále přizpůsobovat své námořní pozice v Baltském moři a podnikne všechny nezbytné kroky k zajištění bezpečnosti spojenců,“ uvedl ve čtvrtek v prohlášení mluvčí NATO Dylan White.
Zranitelnost podmořských plynovodů a komunikačních kabelů vůči sabotážím je pro NATO stále větším problémem. Představitelé Aliance varovali, že Rusko by se mohlo na takovou infrastrukturu zaměřit, aby získalo páku proti spojeneckým zemím poskytujícím bezpečnostní pomoc Ukrajině.
V úterý byly tyto obavy zdůrazněny, když Švédsko oznámilo částečné poškození podmořského telekomunikačního kabelu spojeného s Estonskem. Úřady mají podezření, že k poškození došlo ve stejné době, kdy bylo minulý týden zjištěno poškození podmořského plynovodu a telekomunikačního kabelu vedoucího z Finska do Estonska.
Incidenty jsou nadále předmětem vyšetřování a vysocí představitelé NATO se zatím zdrželi obviňování Ruska.
„Pokud se prokáže, že šlo o úmyslný útok na kritickou infrastrukturu NATO, pak to bude samozřejmě vážné, ale také na to bude reagováno jednotnou a rozhodnou reakcí,“ uvedl minulý týden generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během setkání aliančních ministrů obrany.
NATO uvedlo, že bude důkladněji monitorovat oblast, která je pod dohledem již od sabotáže plynovodu Nord Stream 1 v Baltském moři v roce 2022, který dodával zemní plyn z Ruska do Německa.
Zdroj: stripes.com