NATO se na červencovém summitu ve Vilniusu vrátí do budoucnosti a vedoucí představitelé schválí tisíce stran tajných vojenských plánů, které poprvé od dob studené války podrobně popíší, jak by aliance reagovala na ruský útok. (Foto: Flickr)
Tento krok znamená zásadní změnu – NATO po desetiletí nepovažovalo za nutné vypracovávat rozsáhlé obranné plány, protože vedlo menší války v Afghánistánu a Iráku a bylo si jisté, že postsovětské Rusko již nepředstavuje existenční hrozbu.
Avšak v době, kdy těsně za hranicemi Evropy na Ukrajině zuří nejkrvavější válka od roku 1945, Aliance nyní varuje, že musí mít veškeré plány připraveny mnohem dříve, než by mohl vypuknout konflikt s rovnocenným protivníkem, jako je Moskva.
„Základní rozdíl mezi krizovým řízením a kolektivní obranou je tento: Ne my, ale náš protivník určuje časový plán,“ řekl admirál Rob Bauer, jeden z nejvyšších vojenských představitelů NATO. „Musíme se připravit na to, že konflikt se může objevit kdykoli.“
Tím, že NATO nastíní takzvané regionální plány, poskytne národům také návod, jak modernizovat své síly a logistiku.
„Spojenci budou přesně vědět, jaké síly a schopnosti jsou potřeba, včetně toho, kde, co a jak nasadit,“ řekl šéf NATO Jens Stoltenberg o přísně utajovaných dokumentech, které budou stejně jako za studené války přiřazovat určité jednotky k obraně určitých regionů.
Formalizuje se tak proces vyvolaný ruskou anexí Krymu v roce 2014, která přiměla západní spojence poprvé nasadit bojové jednotky na východě, přičemž Británie, Kanada a Německo se ujaly vedení vždy v jednom z pobaltských států.
Nejedná se o obnovení studené války
Přestože se však mnohé rysy podobají vojenské sestavě NATO před rokem 1990, některé zásadní faktory se pro alianci, která se od té doby rozšířila o zhruba 1 000 km na východ a rozrostla se z přibližně tuctu na 31 členů, změnily.
Samotný vstup Finska minulý měsíc zdvojnásobil hranici NATO s Ruskem na přibližně 2 500 km, což si vynutilo pružnější přístup k nasazení než v minulosti, kdy bylo Německo považováno za hlavní bojovou zónu.
Aliance se již také nepřipravuje na vedení rozsáhlé jaderné války proti Moskvě a jejím spojencům – z nichž většina je nyní členy NATO – uvedl Ian Hope, historik z vrchního velitelství spojeneckých sil NATO v Evropě (SHAPE).
„Nepředstavujeme si typ války, jakou byla studená válka, kdy by spojenecké síly … byly zasaženy současně s rozsáhlými útoky Varšavské smlouvy,“ řekl a poukázal spíše na regionalizované konflikty, které bylo třeba zvládnout rychlým nasazením sil.
Internet, bezpilotní letouny, hypersonické zbraně a rychlý tok informací zároveň představují nové výzvy.
„Dobrou zprávou je, že hovoříme o transparentnosti bojiště. Díky všem satelitům, všem informacím jsme schopni vidět dozrávající krizi,“ řekl generálporučík Hubert Cottereau, zástupce náčelníka štábu SHAPE. „V případě Ukrajiny jsme měli všechny ukazatele poměrně dopředu.“
Tato transparentnost je jedním z důvodů, proč NATO na rozdíl od požadavků pobaltských států nevidí žádnou bezprostřední potřebu zvýšit počty vojáků na východě země.
„Čím víc vojáků na hranicích hromadíte, tím je to jako mít kladivo. V určitém okamžiku chcete najít hřebík,“ upozornil Cottereau. „Pokud Rusové hromadí vojáky na hranicích, znervózní nás to, pokud my hromadíme vojáky na hranicích, znervózní je to.“
Výzvy
Přesto bude drastické zlepšení připravenosti obrovským úkolem. NATO se v roce 2022 dohodlo, že do stavu vysoké pohotovosti uvede 300 000 vojáků, což je o 40 000 více než v minulosti.
Nedostatky ve schopnosti aliance vyrábět dostatečné množství zbraní a munice se projevily snahou držet krok s požadavky Ukrajiny a NATO musí také modernizovat dlouho zanedbávanou logistiku potřebnou k rychlému nasazení vojáků po železnici nebo silnici.
Potřeba financovat realizaci regionálních plánů je jedním z důvodů, proč Stoltenberg vyzval vedoucí představitele ke zvýšení cílových vojenských výdajů aliance, což je další téma, o kterém se bude ve Vilniusu jednat.
Představitelé NATO odhadují, že úplné zavedení plánů bude trvat několik let, i když zdůrazňují, že v případě potřeby může aliance vyrazit do boje okamžitě.
„Jsme připraveni bojovat dnes večer. Víte, nikdy nejste dostatečně připraveni. Nikdy,“ řekl Cottereau. „Musíme být schopni bojovat dnes v noci, pokud to bude nutné, s tím, co máme.“
Zdroj: alarabiya.net