NATO neposkytlo nizozemské vojenské zpravodajské službě satelitní data z místa havárie linky MH17, ale to neznamená, že je aliance nemá, prohlásil Boudewijn van Eijck, holandský advokát obviněného Olega Pulatova, během pondělního soudního jednání. (Foto: Pixabay)
„Pokud jde o satelitní data z NATO … V jednom z dokumentů nizozemská vojenská zpravodajská a bezpečnostní služba (MIVD) vysvětluje, že požádala NATO o informace, které by mohly být pro tento proces relevantní. Jak vyplývá z oficiální zprávy, NATO neposkytlo nizozemské vojenské zpravodajské službě žádné informace, které by mohly svědčit o tom, že pozorovací systémy AWACS mohly něco zaznamenat … Pokud jste to četli tak pečlivě jako já, také jste pochopili, že NATO neposkytlo nizozemské vojenské zpravodajské službě žádné informace, ale to neznamená, že NATO takové údaje nemá. Obhajoba proto prosí soud, aby pověřil vyšetřujícího soudce, aby ten vyšetřil, zda má NATO záznamy AWACS (letecký systém včasného varování a řízení – red.) ze zóny východní Ukrajiny dne 17. července 2014,“ prohlásil advokát.
Soudní řízení ve věci havárie MH17 bylo zahájeno v Nizozemsku 9. března 2020. Ve spisu figurují čtyři osoby – Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Pulatova zastupuje u soudu mezinárodní skupina složená ze dvou holandských a jednoho ruského advokáta. Ostatní podezřelí jsou souzeni v nepřítomnosti.
Malajský Boeing, letící z Amsterdamu do Kuala Lumpuru na lince MH17, havaroval 17. července 2014 poblíž Doněcku. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zahynuli. Kyjev obvinil z katastrofy příslušníky domobrany, ti však uvedli, že nemají prostředky k sestřelení letadla v takové výšce.
Společná vyšetřovací skupina (SVS), která pod vedením nizozemské generální prokuratury bez účasti Ruska vyšetřuje okolnosti havárie, dříve předložila dílčí výsledky. Vyšetřovatelé tvrdí, že Boeing byl sestřelen z protiletadlového raketového systému Buk, který patřil 53. protiletadlové raketové brigádě ruských ozbrojených sil z Kurska.
Jak sdělil Sputniku náměstek generálního prokurátora RF Nikolaj Vinničenko, ruská strana poskytla Nizozemsku nejen údaje z ruských radarů, ale také dokumentaci, z níž vyplývá, že raketa Buk, která zasáhla Boeing, patřila Ukrajině a byla odpálena z území kontrolovaného Kyjevem, ale vyšetřovatelé tyto informace ignorovali. Přitom během prvního dne soudního jednání státní zástupce přiznal, že obdržel a studuje údaje ruské prokuratury.
Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že obvinění SVS na adresu Ruska z účasti na havárii malajského Boeingu jsou neopodstatněná a politováníhodná, vyšetřování je zaujaté a jednostranné. Prezident Vladimir Putin zdůraznil, že Rusku není dána možnost vyšetřovat havárii letadla na východní Ukrajině a Moskva může uznat výsledky vyšetřování pouze tehdy, pokud se ho bude moci plně účastnit.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že po roce 2011 byly zlikvidovány všechny rakety, jejichž motor ukázala holandská komise pro vyšetřování havárie MH17. Dmitrij Peskov, tiskový mluvčí prezidenta RF, několikrát prohlásil, že Moskva kategoricky odmítá obvinění z účasti na havárii malajského Boeingu