Fyzikové z Baltské federální univerzita Immanuela Kanta analyzovali jeden z modelů temné energie a došli k závěru, že budoucnost našeho vesmíru by mohla být o mnoho nestabilnější a katastrofálnější, než se dříve věřilo.
Výzkum byl publikován v The European Physical Journal C.
„S ohledem na nové druhy singularit je budoucnost našeho vesmíru nepředpověditelná a nebezpečná. Tento výzkum naznačuje, že některé singularity by se mohly objevit velmi znenadání a prakticky kdykoliv. Ani hvězdy, ani galaxie by takovou katastrofu nepřežily," řekl profesor univerzity Arťom Jurov.
Na přelomu století učinila věda několik důležitých objevů, jedním z nich je důkaz o nekonečném roztahování vesmíru, temné hmotě a temné energii, gravitačních vlnách a další. V roce 1998 bylo zjištěno, že vesmír se roztahuje s rostoucí rychlostí.
Vědci věří, že akcelerace rychlosti je způsobována takzvaným „temným sektorem" vesmíru.
O temné energii existují tři hlavní teorie. První říká, že temná energie je vesmírná konstanta, energie, která je rovnoměrně rozdělena po celém vesmíru. Druhá myšlenka definuje temnou energii jako dynamické pole, jehož energetická hustota se ve vesmíru mění v čase. Třetí hypotéza předpokládá, že temná energie je projevem modifikované gravitace.
„Budoucnost vesmíru záleží na tom, jaká z těchto verzí je pravdivá. Pokud je druhá verze pravda a vesmír je skutečně dynamické pole, tak v budoucnosti nás může čekat mnoho úžasných a nepříjemných překvapení. Konkrétně se jedná o to, že singularity se spíše objevují při zrychleném roztahování! Například střední tlak dynamického pole by mohl znenadání "explodovat"," řekl Jurov.
Zdroj: arxiv.org