Jedním z hlavních témat, které nás napadá, je dopad vyšších cen zemního plynu a následně i cen elektřiny. Američané se brzy dočkají vyšších cen benzínu u pump kvůli snížení produkce OPEC+, které je naplánováno na příští měsíc. (Foto: Flickr)
Mnoha lidem se také tuto zimu zvýší účty za elektřinu, protože generátory NatGas pohánějí velké procento rozvodné sítě v zemi. Pro stovky milionů Američanů to znamená dvojí úder před volbami v polovině volebního období, které se budou konat přibližně za měsíc, kdy se demokraté budou snažit najít řešení, jak zkrotit energetickou krizi.
Od vyhození plynovodní soustavy Nord Stream v Baltském moři (na dvoře NATO) do povětří přes snížení toku ruského plynu NatGas do Evropy až po prudký nárůst vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA do Evropy budou trhy s plynem NatGas tuto zimu všude velmi napjaté.
„Vzhledem k tomu, že zásobníky plynu v USA končí letošní léto výrazně pod průměrnou úrovní a jsou nižší, než jsme dříve očekávali kvůli silnému spalování energie, domníváme se, že v krátkodobém horizontu dochází ke špatnému ocenění tohoto rizika růstu cen plynu,“ napsala minulý měsíc ve zprávě klientům Samantha Dartová, komoditní analytička Goldman Sach.
Dartová revidovala svou prognózu pro zimu 2022-2023 nahoru na 7,75 USD/mmBtu z předchozích 6,93 USD/mmBtu kvůli obnoveným obavám z utahování trhu a její názor na vývoz amerického LNG bude vyšší. Očekává se, že příští měsíc bude vyřešen výpadek Freeport LNG, což zvýší vývoz LNG do EU.
Ceny NatGas se obchodují o 94 % výše než na začátku roku a o 370 % výše než na minimech roku 2020.
To znamená, že provoz energetických jednotek v energetických společnostech bude ještě dražší a přenese náklady na koncové uživatele.
„Sledujeme poměrně vysoké ceny plynu, takže za stejných podmínek by měly být vyšší i ceny elektřiny,“ uvedla pro Yahoo Finance Sarah Emersonová, ředitelka společnosti ESAI Energy. „Čeká nás docela silná zima [pro ceny].“
Nedávná prognóza Národní asociace ředitelů pro energetickou pomoc uvádí, že průměrný účet za vytápění v USA by měl vzrůst o 17,2 %.
„Nárůst nákladů na energie v domácnostech v letošní zimě vystaví miliony rodin s nižšími příjmy [riziku], že se dostanou do prodlení s placením účtů za energie a nezbude jim nic jiného než se těžce rozhodovat mezi placením potravin, léků a nájemného,“ řekl Mark Wolfe, výkonný ředitel NEADA.
Robert Rapier ze serveru OilPrice.com vysvětluje, jak v nadcházejících měsících prudce porostou náklady Američanů na elektřinu, mimo jiné v důsledku globální energetické krize, která se konečně dostává na břeh.
A ještě před začátkem chladného období je 20 milionů domácností pozadu s placením účtů za elektřinu. Energetické společnosti nyní s domácnostmi přehodnocují smlouvy o dodávkách elektřiny a výrazně zvyšují cenu za kilowatt.
Dvojí úder u benzinových pump a na účtech za energie by měl podnítit nespokojenost mnoha Američanů, kteří byli za Bidenovy vlády sužováni vysokou inflací, zatímco Federální rezervní systém se pokouší vysoké ceny potlačit agresivním zvyšováním úrokových sazeb, které by mohlo uvrhnout domácnosti do ještě většího finančního chaosu tím, že podnítí recesi v roce 2023. Jaký nepořádek způsobily elity ve Washingtonu.
Zdroj: zerohedge.com