Ve Francii se konala vojenská přehlídka u příležitosti oslav Dne dobytí Bastily. Účastnily se jí armády deseti zemí, které jsou součástí Evropské intervenční iniciativy. Ve svém projevu francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval k vytvoření evropské armády.
V neděli 14. července si Francouzi připomínají dobytí Bastily, které bylo významným okamžikem Velké francouzské revoluce v roce 1789. Přehlídky se zúčastnili významní evropští státníci, mezi kterými je i německá kancléřka Angela Merkelová.
Během vojenské přehlídky Macron zdůraznil význam rozvoje evropských obranných schopností.
„Nikdy po konci 2. světové války nebyla Evropa natolik významná,“ prohlásil Macron v projevu. „Vytvoření Evropy obrany ve spojení se Severoatlantickou aliancí, jejíž 70. výročí oslavujeme, je prioritou pro Francii,“ doplnil.
Francouzská priorita
Téma evropské obrany se stalo opět aktuální na pozadí zhoršujících se vztahů mezi Spojenými státy a evropskými spojenci. Americký prezident Donald Trump kritizoval Evropu za nízké obranné výdaje a během své volební kampaně dokonce hrozil odchodem z NATO.
V sobotním rozhovoru pro Le Parisien francouzská ministryně obrany Florence Parlyová k tomu poznamenala, že „prezident Trump byl skvělý vyslancem pro evropskou obranu“. Nicméně Macronova výzva k vytvoření armády Evropské unie vyvolala spory s Trumpovou administrativou, jež se domnívá, že Francie chce dostat Spojené státy pryč z Evropy.
Ministryně dále uvedla, že konkrétní plán pro evropskou obranu je ve fázi přípravy. Jednou z možností je, že vznikne na základě současné Evropské intervenční iniciativy (EII), kterou Francie loni spustila spolu s dalšími devíti zeměmi.
Iniciativa, které se kromě Francie účastní i Německo, Velká Británie, Itálie, Španělsko, Nizozemsko, Belgie, Portugalsko, Dánsko a Estonsko, má za cíl rozvíjet společnou strategickou kulturu a pracovat na koordinaci sil pro budoucí operace. Armády těchto zemí se v neděli zúčastnily vojenské přehlídky v Paříži. Podle Parlyové se v budoucnu mohou zapojit i Švédsko nebo Norsko. Popřela však, že motivací pro vytvoření společné armády je příprava na konflikt s Ruskem.
Obavy Němců
Dříve francouzská ministryně obrany tvrdila, že vznik EII posílí jak Evropskou unií, tak k i NATO. V Berlíně, bez kterého se EII podle Paříže neobejde, však mají obavy z toho, že francouzská iniciativa nespadá do struktur EU ani NATO.
„Pro Němce snaha o vytvoření něčeho užitečného mimo struktur EU nebo NATO není vnímána pozitivně, ale jako něco, co podkopává EU,“ uvedla Claudia Majorová z německého Institutu pro mezinárodní a bezpečnostní vztahy pro portál DW.
Pro vytvoření společné evropské armády se dříve vyslovovala německá ministryně obrany Ursula Von der Leyenová, která byla nominována na post předsedkyně Evropské komise. Ta však na rozdíl od francouzského prezidenta upřednostňuje „armády Evropanů“ nežli „armádu EU“. Podle ní by velení této armády nemělo být centralizované, ale mělo by zůstat v kompetenci jednotlivých vlád.
Zdroj: snews.com