Duchovní vůdce Íránu a hlava státu Sajjid Alí Chameneí slíbil pomstu za smrt velitele speciálních jednotek Quds íránských revolučních gard, generála Kásima Sulejmáního. Vůdce o tom informuje ve svém prohlášení. (Foto: Youtube)
„Krutá pomsta čeká ty, na jejichž rukou zůstala jeho (pozn. Sulejmáního) krev, jako i krev dalších mučedníků,“ uvádí se v prohlášení Chameneího, který v souvislosti se smrtí generála vyhlásil třídenní smutek.
Velitel speciálních jednotek Quds Kásim Sulejmání byl zabit večer 2. ledna, kdy USA raketovým útokem vrtulníků zaútočily na letiště v Bagdádu. Společně s ním zemřelo několik lídrů iráckých šíitských milic Lidových mobilizačních sil.
V Pentagonu oznámili, že útok na bagdádské letiště byl schválen americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zabitý Sulejmání je ve Washingtonu obviňován ze zapojení se do útoků na základny koalice a velvyslanectví USA v Iráku.
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf označil vraždu generála jednotek Quds za akt mezinárodního terorismu.
V úterý 31. prosince 2019 se protestující pokusili o útok na hlavní bránu ambasády USA v Bagdádu v takzvané zelené čtvrti irácké metropole, kde se nacházejí diplomatické mise a vládní úřady. Protestní akce před ambasádou začaly hned po pohřbu obětí útoků amerických dronů na příslušníky šíitské fronty Katáib Hizballáh. Podle prvních zpráv přišlo o život 25 bojovníků hnutí Al Hašd aš-Šaabi. Irácká vláda tento útok odsoudila.
Ve středu mítink pokračoval a američtí vojáci znovu proti demonstrantům použili slzný plyn.
Irácký prezident Barham Sálih v úterý odsoudil útok demonstrantů na americkou ambasádu v Bagdádu a nazval podobné akce „útokem na suverenitu“ samotného Iráku.
V USA prohlásili, že rozhodnutí o bombardování bylo přijato kvůli „opakovaným útokům Katáib Hizballáh na irácké základny“. V Pentagonu tvrdí, že útoky byly reakcí na aktivity tohoto hnutí, jež měly za následek smrt jednoho amerického občana a zranění čtyř vojáků v Kirkúku.
V souvislosti s tím americký prezident Donald Trumpprohlásil, že za organizací útoku na americké velvyslanectví v Iráku stojí Írán a nese plnou odpovědnost. Na Twitteru, kde své prohlášení zveřejnil, dodal, že očekávají, že Irák využije své síly na ochranu velvyslanectví, o čemž informovali iráckou vládu.
Během útoku na americké velvyslanectví byl evakuován jak velvyslanec, tak i diplomatický personál amerického velvyslanectví a opustili Irák.
Dříve Spojené státy zaútočily na pět objektů hnutí Hizballáh v Iráku a Sýrii „jako odpověď na opakující se útoky Katáib Hizballáh na irácké základny“. Z Pentagonu poté zaznělo vysvětlení, že k daným činům došlo v reakci na útoky hnutí na iráckou základnu poblíž Kirkúku, což vedlo ke smrti občana USA a zranění čtyř amerických vojáků. USA obviňují Írán ze sponzorování Hizballáhu.
K situaci se vyjádřil i premiér Iráku Adil Abdul-Mahdi. Ten označil zásah za porušování státní suverenity. Podle jeho slov se Američané rozhodli k útoku bez důkazu a jde tak prý pouze o další projev tlaku mezi Spojenými státy a Íránem.
Šéf Pentagonu Mark Esper oznámil, že po daném útoku pošlou do regionu okolo 750 vojáků. Dle jeho slov se má jednat o armádu z 82. výsadkové divize. Podle údajů televize Fox News se k přesunu do Kuvajtu připravuje jednotka brigády rychlého nasazení, která má okolo čtyř tisíců vojáků.
Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že vzájemné útoky mezi Hizballáhem a USA v Iráku a Sýrii jsou nepřijatelné a kontraproduktivní. Moskva vyzvala všechny strany, aby nepodnikaly kroky, které by mohly výrazně destabilizovat vojenskou a politickou situaci v regionu.