Ostrov Havaj je v pohotovosti, protože v okolí největší aktivní sopky na světě Mauna Loa pokračují zemětřesné roje. (Foto: USGS)
Podle agentury AP se vědci obávají erupce, ale nejsou si jisti, zda se blíží, protože magma se pod ní pohybuje a denně vyvolává desítky zemětřesení.
Havajská vulkanická observatoř US Geological Survey uvedla, že Mauna Loa je od poloviny měsíce ve stavu „zvýšeného neklidu“, protože denní zemětřesné roje vyskočily z 10-20 denně na 40-50 denně.
„Vědci se domnívají, že k většímu počtu zemětřesení dochází proto, že do vrcholového zásobníkového systému Mauna Loa proudí více magmatu z horkého místa pod zemským povrchem, které přivádí roztavenou horninu do havajských sopek,“ uvedla agentura AP.
Havajská agentura pro civilní obranu uspořádala na začátku týdne setkání, na kterém informovala obyvatele o přípravě na možnou erupci.
„Nechci všechny děsit, ale musí si uvědomit, že žijete na svazích Mauna Loa. Je zde možnost nějaké lávové katastrofy,“ řekl Talmadge Magno, správce civilní obrany okresu Havaj.
Mauna Loa tvoří přibližně polovinu pevniny havajského ostrova. Jakákoli erupce by tedy měla okamžitý dopad na obyvatele. Na ostrově žije asi 200 000 lidí. Naposledy zde došlo k erupci v roce 1984 a proudy lávy tehdy zničily domy za necelé dvě hodiny.
Podle údajů USGS otřásly ostrovem za posledních 30 dní stovky zemětřesení.
USGS zařadila Mauna Loa do režimu „žlutého varování“ – což znamená, že obyvatelé musí být připraveni.
„Doufali bychom, že pokud se Mauna Loa rozpadne, budeme mít … dny, aby mohli být lidé evakuováni a informováni,“ řekla Dr. Andria Ellisová, geofyzička z Havajské vulkanické observatoře, pro Hawaii News Now.
I když se nezdá, že by erupce bezprostředně hrozila, dunění v podzemí naznačuje opatrnost před tím, co může přijít, „a v tuto chvíli, jak vždycky říkáme, je lepší být připraven a být připraven,“ řekl Luke Meyers, správce Havajské agentury pro řízení mimořádných událostí.
Zdroj: hawaiinewsnow.com