Každý se nejspíš někdy ocitl v situaci, kdy potřeboval finanční injekci. Občas se zkrátka vyskytne nečekaný moment, ve kterém musíte sáhnout do úspor – když však v prasátku nebo na účtě peníze chybí, nabízí se vzít si osobní půjčku pro rodinu. Kolik a na co si Češi nejčastěji půjčují a jakou částku průměrně dluží? (Foto:
Spotřební elektronika na dluh
Až třetina českých domácností si nejčastěji bere spotřebitelské půjčky pro rodiny, aby nakoupily novou elektroniku, například počítače nebo mobilní telefony. Hned v závěsu jsou půjčky na spotřebiče – typicky chladničky, pračky, sušičky – na třetím místě se pak umístila půjčka na auto nebo jiný dopravní prostředek. Jako čtvrtý nejčastější důvod k upsání se bance je vybavení bytu. Zmíněné věci jsou pro rodiny natolik důležité, že se kvůli nim neváhá zadlužit téměř třetina populace.
Během letních měsíců si někteří dokonce půjčují i na zážitky v podobě dovolené, v zimě pak peníze z půjčky pro rodinu využívají na vánoční dárky. Tyto krátkodobé události pak splácí mnoho měsíců a žádný z ekonomů by je jistě nikomu nedoporučil. Většina populace (74 %) by si však na podobný účel peníze nikdy nepůjčila.
Kolik činí český průměrný dluh?
Každý Čech bance dluží průměrně 220 000 korun. Tato částka ovšem zahrnuje i jiné než spotřebitelské půjčky, například hypotéku a podobné nákladnější úvěry na bydlení. Celkem Češi splácejí úvěry ve výši 2,34 bilionu korun a oproti minulému roku se dluh navýšil o více než 160 miliard korun. Krátkodobé dluhy dosahují více než 480 miliard korun a splácí je téměř 2,5 milionu obyvatel.
Typický žadatel o spotřebitelskou půjčku
Nejčastěji si spotřebitelské půjčky zřizují rodiny a páry, které průměrně splácejí asi 2 200 korun měsíčně. Typickým klientem žádosti o půjčku je muž v produktivním věku a pokud má nižší vzdělání a žije sám, roste riziko, že si vybere půjčku od nebankovní společnosti za méně výhodných podmínek. Nejvíce dlužníků žije v Moravskoslezském, Středočeském a Ústeckém kraji. Skoro 70 % procent obyvatel se však díky rostoucí ekonomice nebojí, že by své dluhy nedokázali splácet. I přesto ale vždy dbejte na zásady bezpečného půjčování.
Úvěr si rozmyslete
Pokud si již musíte půjčit, vždy se držte toho, aby věc, kterou z půjčených peněz splácíte, vydržela déle, než je doba úhrady půjčky. Vyplatí se si půjčit pomocí spotřebitelského úvěru na spotřebiče, auto či vzdělání – tímto způsobem investujete do své rodiny nebo do lepší budoucnosti. Vždy si však svůj závazek dobře rozmyslete, porovnejte jednotlivé nabídky a vyberte výhodný úvěr.
Komerční sdělení.