Evropská komise chtěla 𝕏 najmout v EUI tým lidí, kteří by jednostranně dohlíželi na odstraňování „dezinformací“ na platformě, řekl nám zdroj obeznámený s problematikou. (Foto: Flickr)
V pátek, Elon Musk uvedl, že Evropská komise (EK) „nabídla 𝕏 nezákonnou tajnou dohodu: pokud budeme v tichosti cenzurovat projevy, aniž bychom o tom někomu řekli“, nebude usilovat o udělení denních pokut souvisejících s ověřovacím systémem modré kontroly 𝕏, které by mohly činit 6 % ročních příjmů společnosti.
Accurate https://t.co/iBkfYvtDIq
— Elon Musk (@elonmusk) July 13, 2024
„Ostatní platformy tuto dohodu přijaly. 𝕏 ji nepřijaly,“ píše se v jeho příspěvku.
Elonův příspěvek přišel poté, co komisař EK Thierry Breton oznámil předběžná zjištění Komise, že před Elonem modré kontrolní značky „znamenaly důvěryhodné zdroje informací“, ale nyní porušují zákon o digitálních službách, protože dnes „se může kdokoli přihlásit k získání takového ‚ověřeného‘ statusu“, proto může Komise „uložit pokuty & požadovat významné změny“.
EK chtěla, aby 𝕏 v EU najala tým lidí, který by mohl čítat stovky lidí, kteří by z platformy odstraňovali „dezinformace“, řekla šéfredaktorovi PW osoba obeznámená s problematikou.
Mike Solana při těchto rozhodnutích o odstranění nebude mít možnost odvolání, uvedla tato osoba.
„Cílem zákona o digitálních službách je zajistit pro evropské občany bezpečné a spravedlivé online prostředí, které respektuje jejich práva, zejména svobodu projevu,“ sdělil Pirátským novinám e-mailem mluvčí EK Thomas Regnier. „DSA vyžaduje spravedlivý a transparentní mechanismus stížností pro uživatele. Pokud je účet pozastaven, má uživatel právo toto rozhodnutí napadnout. To znamená, že rozhodnutí nesmí být svévolná a uživatelé mají možnost chránit svou přítomnost na internetu…“. Pokud je účet omezen, uživatel musí být informován a má právo se proti rozhodnutí odvolat.“
Krátce po svém příspěvku o tajné dohodě Elon zveřejnil, že hodlá Komisi pohnat k soudu, pokud se její předběžná zjištění potvrdí a bude proti 𝕏 vést exekuční řízení.
Zákon o digitálních službách (DSA) je nový legislativní regulační svazek EK, který začal plně platit teprve letos v únoru a jehož cílem je pokutovat společnosti jako 𝕏, Meta a Google až do výše 6 % jejich ročních příjmů za porušení, mezi něž patří i neodstranění „nelegálního“ obsahu po jeho nahlášení. Co je považováno za nelegální, se může lišit v závislosti na konkrétních vnitrostátních právních předpisech členských států EU, pokud jsou tyto předpisy slučitelné s právem EU. Například obsah, který je v Německu nelegální, musí být pro uživatele v Německu odstraněn, i když v jiném členském státě nelegální není.
EK rovněž obvinila společnost 𝕏 z toho, že „nedodržuje požadovanou transparentnost v oblasti reklamy, neboť neposkytuje prohledávatelné a spolehlivé úložiště reklamy“, a že zakazuje „oprávněným výzkumným pracovníkům nezávislý přístup ke svým veřejným údajům“, což je v obou případech v rozporu s její DSA.
V dubnu se Elon veřejně pohádal s brazilskými zákonodárci poté, co odmítl vyhovět jejich požadavkům na odstranění účtů bez vysvětlení majitelům účtů nebo veřejnosti. Brazilští zákonodárci již dříve požádali 𝕏, aby za těchto podmínek odstranil účty kritické k jeho režimu.
„Neznáme důvody, proč byly tyto příkazy k zablokování vydány. Nevíme, které příspěvky údajně porušují zákon. Nesmíme říci, který soud nebo soudce příkaz vydal, ani z jakých důvodů. Nesmíme říci, kterých účtů se to týká. Hrozí nám každodenní pokuty, pokud se nepodřídíme,“ napsal o požadavcích Brazílie tým 𝕏 Global Government Affairs. Společnost 𝕏 nakonec obrátila a oznámila, že požadavkům brazilské vlády vyhoví.
Dnes jsou zjištění EK „předběžná“, ale podle EK „pokud by se předběžné názory Komise nakonec potvrdily…“. [mohlo by] vést k uložení pokuty až do výše 6 % celkového celosvětového ročního obratu společnosti [𝕏] a nařídit [jí], aby přijala opatření k odstranění tohoto porušení“.
Zdroj: PW