WASHINGTON – Šéf NASA Bill Nelson prohlásil, že je znepokojen zprávami o tom, že Elon Musk, šéf společnosti SpaceX, jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. (Foto: Flickr)

Nelsonovy komentáře, které pronesl na Summitu světové ekonomiky Semaforu 25. října, představují jeho dosud nejsilnější veřejnou kritiku majitele společnosti, na kterou NASA spoléhá při dopravě posádek na Mezinárodní vesmírnou stanici a při vypouštění klíčových misí.

V rozhovoru na pódiu summitu byl Nelson dotázán na článek v deníku Wall Street Journal, v němž se uvádí, že Musk vedl v posledních dvou letech pravidelnou sérii rozhovorů s Putinem, která začala poté, co Putin zahájil rozsáhlou invazi na Ukrajinu. V článku se uvádí, že tyto rozhovory potvrdil se současnými i bývalými americkými, evropskými a ruskými představiteli.

Podle článku rozhovory mezi Muskem a Putinem zahrnovaly Putinovu žádost, aby společnost SpaceX neaktivovala svou službu Starlink nad Tchaj-wanem, protože Rusko se snažilo získat podporu Číny. Společnost SpaceX službu Starlink na Tchaj-wanu neposkytuje, ale není jasné, zda tento požadavek hrál roli.

Společnost SpaceX v příspěvku na sociálních sítích 25. října označila článek za „neuvěřitelně zavádějící“. Upozornila, že Tchaj-wan neudělil společnosti SpaceX licenci k provozování služby Starlink v zemi a nezrušil tam omezení zahraničního vlastnictví. „Společnost SpaceX nepřijala takovou podmínku pro žádný trh, na kterém působí. Nemá to nic společného s Ruskem nebo Čínou,“ uvedla společnost.

„Nevím, zda je tato historka pravdivá,“ řekl Nelson na konferenci. „Myslím, že by se to mělo prošetřit. Pokud je pravdivá historka, že došlo k několika rozhovorům mezi Elonem Muskem a ruským prezidentem, pak si myslím, že by to bylo znepokojující, zejména pro NASA, pro ministerstvo obrany, pro některé zpravodajské agentury.“

Nelson se vyhnul přímé kritice Muska i poté, co miliardář stále více znevažoval Bidenovu administrativu a v červenci oficiálně podpořil Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Musk nyní aktivně vede Trumpovu kampaň a pořádá řadu radnic v Pensylvánii, jednom z klíčových států pro prezidentské volby.

Nelson často poznamenává, že ohledně SpaceX nejedná přímo s Muskem, ale s Gwynne Shotwellovou, prezidentkou a provozní ředitelkou společnosti. Shotwellová řídí SpaceX na každodenní bázi, ale Musk je výkonným ředitelem a největším akcionářem a řídí celkovou vizi společnosti.

„Dobrá zpráva je, že Elon přenechává řízení SpaceX Gwynne Shotwellové a ta je fantastická,“ řekl Nelson na akci Politico 30. července. „A důkaz je v pudinku. Podívejte se na úspěch Falconu 9.“

Na této akci se zmínil, že s Muskem občas hovoří spolu s Jeffem Bezosem, miliardářem a majitelem společnosti Blue Origin. „Oba jsou velmi příjemní. Oba chápou důležitost toho, co děláme, a já oběma těmto společnostem velmi důvěřuji.“

Na akci Semaforu Nelson také předeslal, jakou roli hraje Shotwell ve společnosti SpaceX. „Mé jednání, jednání NASA se společností SpaceX, se týká především Gwynnea Shotwella. Ona je její prezidentkou,“ řekl. „Elon Musk jí přenechává vedení SpaceX a oni jsou fenomenálně úspěšní.“ Poté se rozhovořil o svých obavách ze zpráv o rozhovorech mezi Muskem a Putinem.

Zdroj: spacenews.com