EU se snaží monitorovat rozhovor Alice Weidelové (AFD) a Elona Muska, zatímco francouzští úředníci předkládají myšlenku celoevropského zákazu X. (Foto: X)

Rozhořčení Evropské unie kvůli rozhovoru, který včera Elon Musk vedl se spolupředsedkyní strany Alternativa pro Německo (AfD) Alicí Weidelovou, jen roste.

Server Politico nyní uvádí, že rozhovoru mezi Muskem a Weidelovou se mělo zúčastnit 150 úředníků EU, kteří se mají dozvědět, zda společnost X dodržuje pravidla EU. Kromě toho francouzští politici již hovoří o zákazu v celé EU.

Weidelová se také na stránkách X vyjádřil ke sledování chystaného rozhovoru.

„Velký bratr tě sleduje: Můj rozhovor s @elonmusk má sledovat 150 úředníků EU. EU, která využívá svou byrokracii k uplatňování cenzury na sociálních sítích, vštěpuje ducha nesvobody. #dsa ohrožuje demokracii!“ napsala.

O čem byl rozhovor?

Americký technologický miliardář Elon Musk se ve čtvrtek v očekávaném rozhovoru v pořadu X Spaces setkal s Alicí Weidelovou, spoluvůdkyní německé strany Alternativa pro Německo (AfD), aby s ní diskutoval o zásadních problémech Německa a obhajoval, proč je podle ní i Muska tato strana jedinou šancí na „záchranu“ země.

Rozsáhlý dialog umožnil Weidelové promluvit přímo k veřejnosti o politice AfD v oblasti masové migrace, libertariánství, pro-podnikatelských iniciativách, snižování regulace a vyvážené energetické strategii s důrazem na jadernou energii, a to bez – jak se vyjádřila – zasahování a prznění ze strany mainstreamových médií.

Weidelová kritizovala bývalou kancléřku Angelu Merkelovou, označila ji za první „zelenou kancléřku“ v Německu a obvinila její energetickou a imigrační politiku z toho, že „ničí“ národ.

„Prosadila, aniž by se lidí zeptala, otevření našich hranic pro nelegální přistěhovalectví, zničila naši páteř, pokud jde o protivnou energetickou politiku… Německo je jedinou průmyslovou zemí, která odpojila jaderné elektrárny,“ uvedl Weidelová ve sžíravé kritice vlády Merkelové.

Podobný pohrdavý postoj projevil spoluvůdce AfD i vůči současné levicové vládě v čele se Sociálnědemokratickou stranou (SPD), když zatracoval její vyřazování jaderných elektráren v době, kdy je evropský energetický trh nejzranitelnější.

„Vypnuli poslední jadernou elektrárnu, aby ještě více způsobili nedostatek energie, takže buď musíte být velmi hloupí, nebo jen nenávidíte svou vlastní zemi,“ prohlásila Weidelová.

Musk vyjádřil souhlas s postoji AfD, zejména v oblasti energetické politiky a hospodářských reforem. „Německo by skutečně mělo udržet své jaderné elektrárny v provozu. Myslím, že je to nesmírně důležité,“ řekl.

Na adresu obrazu AfD v mainstreamových médiích Weidelová tvrdila, že strana je levicovými kruhy neprávem rámována jako krajně pravicová. Zdůraznila libertariánsko-konzervativní postoje AfD, které ji distancují od extremistických ideologií.

V důrazném odmítnutí jakéhokoli názoru, že AfD je spojena s krajně pravicovou ideologií na pozadí častých hanlivých přirovnání v mainstreamových médiích k Hitlerovi, Weidelová trvala na tom, že její strana „zastává opak“ toho, co prosazovala nacistická strana.

„Byl to komunistický socialista, tečka, k tomu už žádný komentář,“ řekla Weidelová o Hitlerovi, než se pustila do dalšího komentáře a vysvětlila, že v Německu 30. let minulého století byla zavedena masová státní cenzura a znárodnění klíčové infrastruktury. „My jsme přesný opak, libertariánská, konzervativní strana,“ dodala.

„Celou dobu jsme špatně kádrováni a rádi bychom osvobodili lidi v tomto státě,“ dodala Weidelová.

V rozhovoru se hovořilo také o problémech spojených s byrokracií v Německu a Musk se podělil o své zkušenosti s rozsáhlými regulačními postupy. Proces schvalování berlínské továrny Tesla popsal jako „nákladní auto papírů“ a vyslovil se pro zjednodušení předpisů, které by podpořilo průmyslový růst.

„Německo může zachránit pouze AfD, tečka,“ řekl Musk jednoznačně a podpořil tak stranu, která je v současné době na druhém místě v průzkumech před federálními volbami, které se budou konat příští měsíc. Platformu strany charakterizoval jako „zdravý rozum“ a vyzval voliče, aby AfD podpořili a zabránili tak dalšímu úpadku německé ekonomické a kulturní krajiny.

Pokud jde o imigraci, která je trumfem AfD vzhledem k vnímaným neúspěchům v této oblasti ze strany po sobě jdoucích vlád vedených SPD a CDU, Weidelová prohlásila, že německá vláda vybrala od Němců rekordně vysokou daň z příjmu, aby ji „vyhodila oknem“ a utratila ji za pomoc migrantům.

„Takže 57 procent, téměř 60 procent lidí, kteří přicházejí přes naše otevřené hranice, vyhazuje své pasy,“ vysvětlila Weidelová s odkazem na německou krizi nelegální imigrace.
Rozhovor se odklonil od domácí politiky k širším otázkám včetně Weidelové bezvýhradné podpory existence státu Izrael, ačkoli otevřeně přiznala, že v tuto chvíli nemá řešení problémů na Blízkém východě. O dalších nepolitických tématech včetně náboženství a Muskových vesmírných výprav se dlouze hovořilo ke konci 75minutového rozhovoru, kdy americký miliardář vyjádřil přání přistát do dvou let s vesmírnou lodí na Marsu.

Muskova podpora AfD a dokonce i samotný rozhovor vyvolaly diskuse o zahraničním vlivu v německé politice, přičemž kritici, především z tradičních stran v zemi, jako je Křesťanskodemokratická unie (CDU), Sociálnědemokratická strana (SPD) a také Zelení, vyjádřili nad jeho angažmá znepokojení.

„A co George Soros?“ zavtipkoval Musk s odkazem na americko-maďarského miliardáře, který pod záminkou podpory demokracie věnoval obrovské částky liberálním stranám po celém světě, zdánlivě bez větších námitek ze strany většiny levicových politiků, kteří využívali štědrou finanční pomoc jeho nadace. „A Bill Gates?“ dodala Weidelová.

Zprávy, které předcházely rozhovoru, naznačovaly, že Evropská unie pověřila 150 úředníků, aby rozhovor vyslechli a zjistili, zda X jako digitální platforma, která musí dodržovat zákon o digitálních službách, dodržuje pravidla EU, čímž Weidelové poskytla platformu a příležitost představit se na světové scéně.

Socialističtí politici vyjádřili své opovržení Muskovým nedávným vstupem do evropské politiky, španělský premiér Pedro Sanchez ho obvinil z prosazování „nenávisti“, zatímco norský premiér Jonas Gahr Store řekl, že je „znepokojující, že člověk se značným přístupem k sociálním sítím a významnými ekonomickými zdroji se tak přímo zapojuje do vnitřních záležitostí jiných zemí“.

Zjevně zpanikařený německý kancléř Olaf Scholz na Muskovu adresu již dříve řekl: „Musíte zůstat v klidu. Nekrmte trolla.“

Zdroj: rmx.news