Dva dny poté, co Rusko na neurčito zastavilo dodávky zemního plynu plynovodem Nord Stream 1 z legračního důvodu, že došlo k „úniku ropy“ (na obrázku níže). (Foto: Flickr)
… v pondělí Rusko konečně přiznalo to, co všichni vědí už od února – totiž že v reakci na zbrojení Západu měnami (jak celou dobu tvrdil Zoltan Pozsar) zbrojí komoditami, když Kreml prohlásil, že dodávky ruského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 nebudou plně obnoveny, dokud „kolektivní Západ“ nezruší sankce proti Moskvě kvůli její invazi na Ukrajinu.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov obvinil sankce EU, Velké Británie a Kanady z toho, že Rusko nedodává plyn klíčovým plynovodem, který dodává plyn do Německa z Petrohradu přes Baltské moře.
„Problémy s čerpáním plynu vznikly kvůli sankcím, které západní země zavedly proti naší zemi a několika společnostem,“ uvedl Peskov podle agentury Interfax. „Neexistují žádné jiné důvody, které by mohly tento problém s čerpáním způsobit.“
Peskovovy komentáře byly zatím nejostřejším požadavkem Kremlu, aby EU zrušila své sankce výměnou za obnovení dodávek plynu z Ruska na kontinent. Potvrzují také, že Rusko už nemusí předstírat, že potřebuje vyvážet komodity do Evropy – koneckonců má více než dostatečnou poptávku v Číně a Indii – a je ochotno dát Evropě jen tolik, aby se mohla provazovat k… no, zbytek znáte.
V pátek Gazprom oznámil, že zastaví dodávky plynu přes Nord Stream 1 kvůli technické závadě, z níž viní potíže s opravou turbín německé výroby v Kanadě. Nyní víme, že to byla sláma z bot; a v posledním potvrzení toho, kdo má v probíhajícím sporu o suroviny navrch, EU již zrušila některé sankce vůči Rusku výslovně proto, aby umožnila opravu turbín. Evropští představitelé prohlásili, že Gazpromu nic nebrání v dodávkách plynu na kontinent, a obvinili Rusko, že „vyzbrojuje“ svůj energetický export.
Mezitím, jak jsme informovali o víkendu, Rusko stále dodává plyn do Evropy prostřednictvím plynovodů ze sovětské éry přes Ukrajinu, které zůstaly v provozu i přes invazi, a také prostřednictvím plynovodu South Stream přes Turecko. A ironickým zvratem je, že šéf ukrajinského provozovatele tranzitu plynu agentuře Reuters řekl, že Ukrajina by „technicky“ mohla nahradit plnou kapacitu plynovodu Nord Stream 1 přes ukrajinský vstupní bod Sudža. Jinými slovy, Evropa by Putinovi platila miliardy za ruský plyn tranzitující přes Ukrajinu, přičemž Rusko by výnosy použilo na boj proti Ukrajině…
V dnešních „zprávách“ by samozřejmě nemělo být nic překvapivého: Ruské úřady se netají nadějí, že rostoucí energetická krize v Evropě oslabí podporu bloku Ukrajině. „Lidem, podnikatelům a firmám v Evropě se samozřejmě žije stále hůře,“ řekl Peskov. „Samozřejmě, že obyčejní lidé v těchto zemích budou mít na své vůdce stále více otázek.“
Jedním z ne tak obyčejných lidí byl Matteo Salvini, vůdce italské krajně pravicové strany Liga, který řekl, že západní sankce proti Rusku nefungují a ve skutečnosti Itálii škodí, a navrhl, aby spojenecké země svůj přístup přehodnotily. V nedělním projevu na konferenci politických lídrů u jezera Como Salvini prohlásil, že sankce, které měly potrestat Moskvu za její invazi na Ukrajinu, ve skutečnosti Rusku pomohly, což vedlo k přebytku exportu ve výši 140 miliard dolarů, a to během roku končícího v červenci 2022. „Musíme bránit Ukrajinu? Ano,“ řekl Salvini. „Ale nechtěl bych, aby sankce poškodily více ty, kdo je uvalují, než ty, které zasáhly.“
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv byl ještě explicitnější než Peskov a poté, co německý kancléř Olaf Scholz v neděli oznámil balíček pomoci ve výši 65 miliard eur, který má zmírnit dopady prudce rostoucích účtů za energie, Medveděv, nyní místopředseda ruské bezpečnostní rady, prohlásil, že Německo „jedná jako nepřítel Ruska“, když podporuje sankce proti Moskvě a dodává Ukrajině zbraně. „Vyhlásili Rusku hybridní válku,“ napsal Medveděv na Telegramu. „A tento starý muž se chová překvapeně, že Němci mají nějaké malé problémy s plynem.“
Samozřejmě, že ani jedna strana nehodlá ve svém přístupu polevit, a tak chvíli po ruských komentářích předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová napsala, že „Putin používá energii jako zbraň tím, že omezuje dodávky a manipuluje s našimi energetickými trhy“, což samozřejmě dělá v reakci na to, že Západ používá zbraně v podobě měn a kapitálových toků.
A dodal, že „se mu to nepodaří. Evropa zvítězí“, Van Der Leyenová potvrdila to, o čem jsme informovali včera, totiž že „Komise @EU_Commission připravuje návrhy, které pomohou zranitelným domácnostem a podnikům vyrovnat se s vysokými cenami energií“, a usiluje o to:
The @EU_Commission proposal will aim to:
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 5, 2022
• Reduce electricity demand (peaks)
• Price cap on 🇷🇺 pipeline gas
• Help vulnerable consumers & businesses with revenue from the energy sector
• Enable support to electricity producers facing liquidity challenges linked to volatility
Bude to fungovat? Samozřejmě že ne, protože Rusko nikdy nebude souhlasit s tím, že bude prodávat těm, kteří zavedou cenové stropy (zejména proto, že Čína a Indie se nikdy nepřipojí), zatímco běžní Evropané nikdy nebudou souhlasit s tím, že dobrovolně obětují své vlastní pohodlí bez vědomí, že všichni ostatní se na tomto břemenu také podílejí.
Proto prohlášení francouzského prezidenta Macrona, který vyzval k 10% snížení spotřeby energie v zemi, aby se zabránilo přídělům a škrtům v letošní zimě, nedosáhne vůbec ničeho a Evropě nezbude nic jiného než přídělovat za několik měsíců, až přijdou zimní mrazy.
Zdroj: zerohedge.com