Washington se po jednostranném vystoupení z dohody INF v únoru 2019 snaží protlačit plán na umístění raket do Evropy. (Foto: US Navy)
Rusko tento plán opakovaně kritizovalo a hovořilo o rozmístění vlastních raket, které budou schopné zasáhnout jakékoli místo v Evropě.
Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov varoval, že rozhodnutí umístit americké rakety do blízkosti ruských hranic může nejen vést k růstu napětí v regionu, ale také spustit krizi podobnou té Karibské ze šedesátých let.
„Pokud skutečně dojde k umístění takových systémů na zemi, tak situace nejen že se stane komplikovanou, dojde k její velké eskalaci,“ prohlásil.
USA zvažovaly umístění raket do Evropy od doby, co vystoupily z dohody INF (o raketách krátkého a středního doletu) v únoru letošního roku údajně z toho důvodu, že ji Rusko porušovalo.
Rusko tato nařčení opakovaně odmítalo, vyzývalo USA a další státy, aby prověřily ruské dodržování dohody.
Moskva také varovala Washington před umísťováním raket do blízkosti ruských hranic s tím, že v opačném případě se tato místa stanou terčem pro ruské rakety, jež budou mít v hledáčku celou Evropu.
V roce 1962 došlo ke Kubánské krizi, které téměř vedla k výměně útoky jadernými zbraněmi mezi SSSR a USA. Krize vypukla poté, co obě strany umístily rakety v blízkosti soupeřových hranic.
Následně došlo k dohodě, že USA stáhnou své rakety z Turecka a SSSR stáhne své rakety z Kuby. Řešení krize tedy bylo ve výsledku mírové.