Mezinárodní měnový fond (MMF) pracuje na platformě pro digitální měny centrálních bank (CDBC), která by umožnila transakce mezi zeměmi, uvedla v pondělí výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgieva.

„CBDC by neměly být roztříštěnými národními návrhy…. Pro efektivnější a spravedlivější transakce potřebujeme systémy, které propojují jednotlivé země: potřebujeme interoperabilitu,“ uvedla Georgieva na konferenci, které se v marockém Rabatu zúčastnily africké centrální banky.

„Z tohoto důvodu v MMF pracujeme na konceptu globální platformy CBDC,“ uvedla.

MMF chce, aby se centrální banky dohodly na společném regulačním rámci pro digitální měny, který umožní globální interoperabilitu. Pokud by se na společné platformě nedohodli, vzniklo by vakuum, které by pravděpodobně zaplnily kryptoměny, uvedla.

CBDC je digitální měna kontrolovaná centrální bankou, zatímco kryptoměny jsou téměř vždy decentralizované.

Již 114 centrálních bank se nachází v určité fázi zkoumání CBDC, „přičemž asi 10 z nich již překročilo cílovou pásku“, uvedla.

„Pokud země vyvíjejí CDBC pouze pro domácí nasazení, nedostatečně využíváme jejich kapacity,“ dodala.

CBDC by také mohly pomoci podpořit finanční začlenění a zlevnit převody peněz, uvedla s tím, že průměrné náklady na převody peněz činí 6,3 %, což představuje 44 miliard USD ročně.

Georgievová zdůraznila, že CBDC by měly být podloženy aktivy, a dodala, že kryptoměny jsou investiční příležitostí, pokud jsou podloženy aktivy, ale pokud nejsou, jedná se o „spekulativní investici“.

Zdroj: reuters.com