Několik hodin poté, co tisíce syrských islámských bojovníků vstoupily do největšího syrského města Aleppa, kde čelily jen malému odporu vládních jednotek, a rozprostřely se uvnitř města ve vozidlech s improvizovanou výzbrojí a pickupy, které se v sobotu rozmístily u pamětihodností, jako je stará citadela, provedly ruské stíhačky umístěné v Sýrii nálety na džihádistické bojovníky útočící na severní město Aleppo, uvedl mluvčí moskevských expedičních sil. K eskalaci došlo poté, co povstalecká skupina napojená na Al-Káidu Haját Tahrír aš-Šám neboli HTS (odnož pobočky Al-Káidy Džabhat al-Nusra), kterou americké ministerstvo zahraničí v roce 2018 zařadilo na seznam zahraničních teroristických organizací, a spojenecké milice ve středu zaútočily na vládou kontrolované území v severní Sýrii, čímž porušily křehké příměří zprostředkované Ruskem a Tureckem v roce 2020. (Foto: Flickr)

„Ruské vzdušné a kosmické síly poskytují podporu Syrské arabské armádě a provádějí raketové a bombové údery na vybavení a lidské zdroje nelegálních ozbrojených skupin, velitelská stanoviště, sklady a dělostřelecké pozice teroristů. Za posledních 24 hodin bylo zlikvidováno nejméně 200 ozbrojenců,“ řekl novinářům na pátečním briefingu plukovník Oleg Ignasjuk, zástupce vedoucího ruského Centra pro usmíření v Sýrii. Dodal, že dalších 400 ozbrojenců zabily ruské a syrské síly den předtím.

V sobotu také syrské ozbrojené síly uvedly, že kvůli tlumení rozsáhlého útoku na Aleppo, které se nachází 350 kilometrů severně od Damašku, a záchraně životů se přesunuly a připravují se na protiútok. V prohlášení přiznala, že povstalci vstoupili do velkých částí města, ale uvedla, že nezřídili základny ani kontrolní stanoviště.

Teroristé byli natočeni před policejním ředitelstvím, v centru města a před aleppskou citadelou. Strhávali plakáty syrského prezidenta Bašára Asada, po některých šlapali a jiné pálili.

Překvapivé ovládnutí Aleppa po bleskové kampani je pro Asada, kterému se v roce 2016 podařilo získat úplnou kontrolu nad městem poté, co po vyčerpávající vojenské kampani, v níž jeho síly podporovalo Rusko, Írán a jeho spojenecké skupiny, vyhnal povstalce a tisíce civilistů z východních čtvrtí, nepříjemné.

Od té doby opoziční síly na Aleppo nezaútočily. Bitva o Aleppo v roce 2016 byla zlomovým bodem ve válce mezi syrskými vládními silami a povstaleckými bojovníky poté, co se protesty proti Asadově vládě v roce 2011 změnily v totální válku.

Před přijetím současného názvu v roce 2017 byla HTS známá jako Džabhat al-Nusra a byla jednou z hlavních sunnitských islamistických frakcí, které během syrské občanské války stály proti vládě prezidenta Bašára Asada. Džabhat al-Nusra byla původně založena jako odnož Al-Káidy v Sýrii.

Džihádisté zahájili ve středu údernou ofenzívu v Aleppu a Idlibu a získali kontrolu nad desítkami vesnic a měst, než v pátek vstoupili do Aleppa. Provládní noviny Al-Watan informovaly o leteckých úderech na okraji města Aleppo, jejichž cílem byly zásobovací linie povstalců. Zveřejnily video, na němž je zachyceno přistání rakety na shromáždění bojovníků a vozidel v ulici lemované stromy a budovami.

Načasování je pozoruhodné: v uplynulém desetiletí se Sýrie stala ohniskem rychlé zahraniční vojenské eskalace, kdy se v roce 2014 z ničeho nic vynořil Islámský stát podporovaný CIA a na další 4 roky destabilizoval region, a nyní – v době převratu pro hluboký stát – je to opět Sýrie, která je středem pozornosti eskalační taktiky CIA, tentokrát se zapojením další teroristické organizace napojené na Al-Káidu, HTS.

Tlak na Aleppo následoval po týdnech doutnajícího násilí na nízké úrovni, včetně vládních útoků na oblasti ovládané opozicí. Agentura AP ve svém pobaveném komentáři poznamenává, že Turecko, které otevřeně podporovalo syrské opoziční skupiny, „selhalo ve svém diplomatickém úsilí zabránit útokům syrské vlády“, které byly považovány za porušení dohody z roku 2019 sponzorované Ruskem, Tureckem a Íránem o zmrazení linie konfliktu. Agentura AP tím ve skutečnosti míní, že Turecko se opět v tichosti snažilo destabilizovat region a podařilo se mu to.

Nejnovější ofenziva přichází v době, kdy se skupiny napojené na Írán, především libanonský Hizballáh, který od roku 2015 podporuje syrské vládní síly, zabývají vlastními boji doma. Příměří ve dvouměsíční válce Hizballáhu s Izraelem vstoupilo v platnost ve středu, v den, kdy syrské opoziční frakce oznámily svou ofenzívu. Izrael v posledních 70 dnech rovněž vystupňoval své útoky proti cílům v Sýrii napojeným na Hizballáh a Írán.

Podle zpráv ze sociálních médií zůstaly vládní jednotky na městském letišti a ve vojenské akademii, ale většina sil se již z města stáhla z jihu. Syrské kurdské síly zůstaly ve dvou čtvrtích. Přesun „je dočasným opatřením a (ústřední vojenské velení a ozbrojené síly) budou pracovat na zajištění bezpečnosti a klidu všech našich lidí v Aleppu,“ uvádí se v armádním prohlášení.

V centru města byl v sobotu podle agentury AP slabý provoz. Opoziční bojovníci při oslavách stříleli do vzduchu, ale nebyly zaznamenány žádné známky střetů ani přítomnosti vládních jednotek. Dříve během dne HTS sdělila Al Džazíře a turecké tiskové agentuře Anadolu, že její bojovníci vstoupili do několika čtvrtí Aleppa. Skupina prohlásila, že převzala kontrolu nad více než 400 kilometry čtverečními území v provinciích Aleppo a Idlib a že se zmocnila těžkých zbraní a dalšího vybavení syrské armády.

Videa sdílená na sociálních sítích údajně ukazují, jak se ozbrojenci HTS pohybují po Aleppu pěšky i v obrněných vozidlech.

Vláda v Damašku uvedla, že její jednotky „způsobily útočníkům těžké ztráty“ a znovu získaly kontrolu nad některými oblastmi. Místní média informovala o pátečním příchodu posil syrské armády do Idlibu i Aleppa. Mezitím ruské stíhačky umístěné v Sýrii provedly několik náletů na džihádistické bojovníky útočící na severní město Aleppo. Při náletech bylo zabito dvacet bojovníků, uvedla Syrská observatoř pro lidská práva. Obyvatelé Aleppa hlásili střety a přestřelky. Někteří z nich před boji uprchli.

Podle provládní rozhlasové stanice Sham FM byly v sobotu uzavřeny školy a úřady, protože většina lidí zůstala doma. Pekárny byly otevřené. Svědci uvedli, že povstalci rozmístili po městě bezpečnostní síly, aby zabránili jakýmkoli násilnostem nebo rabování.

Rusko do konfliktu zasáhlo v roce 2015 a pomohlo Asadovi dobýt zpět velkou část země od hnutí al-Nusra, Islámského státu a desítek ozbrojených skupin podporovaných USA, které Washington označuje za „umírněné povstalce“.

Syrské síly v prosinci 2016 ukončily téměř pětileté obléhání Aleppa a vytlačily al-Nusru a další skupiny na západ do provincie Idlib. V roce 2018 převzalo odpovědnost za Idlib Turecko, které slíbilo oddělit teroristy od „legitimních povstalců“, ale nikdy tak neučinilo. Dohoda mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem z března 2020 měla trvale ukončit boje v okolí Idlibu.

* * *

Dodatek: V roce 2015 se v Iráku uskutečnilo několik akcí, které byly zaměřeny na ochranu a rozvoj Iráku: Základní informace o islámské skupině HTS, kdo jsou a proč se Írán, Izrael obávají džihádistů napojených na al-Káidu? (via The Week)

O syrské skupině Haját Tahrír aš-Šám (HTS) se opět píše poté, co nová ofenziva povstalců v Aleppu postavila vládní síly na zadní. Vládní jednotky Bašára Asada ztratily při náhlém útoku bojovníků vedených HTS značné území a ztratily kontrolu nad několika vesnicemi a vojenskými zařízeními v Aleppu – vzdáleném téměř 350 kilometrů od Damašku.

Na již tak nestabilním Blízkém východě jsou zprávy o návratu nepokojů a přestřelek do Sýrie špatnou zprávou. V době, kdy se země připravuje na návrat konfliktních dnů, se pozornost opět soustředí na HTS, která byla kdysi napojena na teroristickou skupinu al-Káida. Zde je to, co byste měli vědět o hnutí Hayat Tahrir al-Sham, které je hlavní povstaleckou bojovou silou stojící za čerstvými násilnostmi v Sýrii.

Syrští povstalci Haját Tahrír aš-Šám

Ministerstvo zahraničí USA zařadilo v roce 2018 Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na seznam zahraničních teroristických organizací (FTO). HTS, jejíž kořeny sahají do počátků syrské občanské války, je odnoží odnože al-Káidy Džabhat al-Nusra.

Hay’at Tahrir al-Sham se volně překládá jako „Organizace pro osvobození Levanty“. Organizace sídlí v Idlibu a v době své největší slávy byla operačně přítomna v syrském Aleppu, Hamá, Dera’a a Damašku. Podle údajů ACLED (Armed Conflict Location & Event Data) zůstává Hayat Tahrir al-Sham nejsilnější protivládní ozbrojenou skupinou v severozápadní Sýrii.

Kdo vede HTS? Jaký je její postoj k Izraeli?

Zpočátku byla organizace financována sympatizanty z Perského zálivu. Její styl zdanění území pod kontrolou a efektivní povstalecké útoky přilákaly do jejích řad další bojovníky, a to i přes přítomnost mnoha oddílů v regionu.

V roce 2017 se skupina řídící se salafisticko-džihádistickou ideologií otevřeně oddělila od al-Káidy a v současnosti ji vede Abú Mohammed al-Golání. Podle amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia (Center For Strategic and International Studies) má HTS navzdory rozkolu teoreticky i nadále tajné vztahy s al-Káidou a dostává od této islámské teroristické organizace strategické a operační pokyny.

Dvaačtyřicetiletý Muhammad al-Jawlani, zvaný také Muhammad al-Julani, vedl Frontu al-Nusrá (ANF) před jejím sloučením s HTS. Dne 16. května 2013 označilo ministerstvo zahraničí USA al-Jawlaniho za speciálně označeného globálního teroristu za provedení několika teroristických útoků zaměřených na civilisty po celé Sýrii.

HTS: HTS: islámská organizace s „místními“ cíli

Hlavní rozdíl mezi HTS a al-Káidou spočívá v tom, že na rozdíl od ní se HTS v poslední době distancuje od snu o vytvoření islámského chalífátu na celém světě.

Organizace prohlásila, že jejím konečným cílem je nastolení islámské vlády v Sýrii a vyhnání íránských milicí ze země. Podle CSIS zůstává cílem „moderní“ HTS svržení Asadovy vlády, přestože Abú al-Džolání v minulosti učinil prohlášení typu „V tomto duchu… dosáhneme nejen Damašku, ale, dá-li Alláh, bude na náš příchod čekat Jeruzalém“. 

To naznačuje, že sionistická ideologie a židovský stát Izrael jsou pro HTS stejně jako pro většinu ostatních islámských militantních skupin zapřisáhlými nepřáteli.

Povstalecká skupina, která vládne syrským regionům!

V roce 2017 vznikla Syrská vláda spásy (SSG), orgán složený z nezávislých a na HTS napojených technokratů, který funguje jako vládní křídlo HTS. Prostřednictvím SSG HTS spravuje různé sociální služby, dodává základní zboží a provozuje programy potravinové pomoci.

Má také monopolní postavení v ekonomice prostřednictvím kontroly banky al-Sham a ropného sektoru prostřednictvím společnosti Watad. SSG se etablovala jako faktický správní orgán na územích, která spadají do její působnosti, a kontroluje hraniční přechod Bab al-Hawa s Tureckem, přes který proudí humanitární pomoc, na níž je závislých 90 % ze čtyř milionů lidí žijících v severozápadní Sýrii, tvrdí zpráva ACLED.

HTS v posledních letech tvrdě prosazuje teorii, že je „nezávislým subjektem, který nenásleduje žádnou organizaci ani stranu, al-Káidu ani jiné“. Vedení HTS zašlo tak daleko, že na svém území zatýkalo osoby napojené na al-Káidu, aby prokázalo svou nezávislou existenci. Přesto má Západ důvody se domnívat, že mezi oběma skupinami existují tajné vazby, a odmítá vést rozhovory s jejím vedením.

Haját Tahrír aš-Šám dnes: Válka v Aleppu a celková síla

Rusko-turecké příměří z března 2020 ukončilo syrské vládní ofenzívy proti povstaleckým frakcím. To poskytlo HTS a jejímu zapřisáhlému spojenci al-Fath al-Mubin operační prostor k přeskupení. Zprávy USA ukazují, že od roku 2022 jsou syrské síly vystaveny neustálým útokům těchto dvou skupin. Odstřelování je běžnou strategií bojovníků HTS, kteří se zaměřují na vládní jednotky v jejich pevnostech, a při těchto častých potyčkách přišlo o život mnoho lidí.

HTS v říjnu 2018 velela věrnost bojové síle čítající 12 000 až 15 000 bojovníků. Není známo, kolik nových bojovníků bylo naverbováno před novou ofenzivou. Uvádí se, že HTS je v nedávné ofenzivě podporována několika frakcemi podporovanými Tureckem. Ačkoli se mnohé z těchto skupin navzájem nemají rády, kvůli vzájemné nenávisti k Asadovi se spojily pod hlavičkou „Syrské národní armády“.