„Miliony domácích turistů spěchají do provincie Hainan (Chaj-nan), která se nachází na jižním cípu Číny. Tato scéna je v kontrastu s ostatními částmi světa, kde se šíří virus.“ (Foto: Pixabay)
Tisková agentura Reuters ve svém prohlášení ze dne 7. prosince uvedla, že Hainan je v současné době bez dopadů epidemie nového koronaviru. Prezentovaný „pocit normálnosti“ přilákal velký počet turistů, což odráží rychlé oživení čínského spotřebního průmyslu.
Podle článku agentury Reuters ostrov Hainan, známý jako „čínská Havaj“, po dobu šesti měsíců nezaznamenal žádné nové případy COVID-19. Toto prostředí přilákalo velké množství spotřebitelů, aby nakupovali v bezcelních obchodech, pořizovali svatební fotografie nebo si jen udělali přestávku.
Hainan také poskytuje atraktivní „pocit normálnosti (v epidemii)“. Manažer surfingového hostince v Sanya uvedl, že mnoho mladých lidí, kteří museli kvůli epidemii zůstat doma, přišlo na Hainan surfovat a mnoho hudebníků a malířů sem přišlo pro inspiraci. Loni se počet zákazníků ztrojnásobil. „Od znovuotevření turistiky je každý den vrcholnou sezónou.“
Článek poukázal na to, že podle oficiálních údajů přijala provincie Hainan v říjnu 9,6 milionu turistů, což představuje meziroční nárůst o 3,1 %. I když počet zahraničních turistů klesl, více čínských turistů se rozhodlo pro Hainan. Rychlý rozvoj cestovního ruchu v této oblasti ukazuje, že čínský spotřební průmysl se probouzí ze stavu „spánku“ způsobeného virem.
Od července se roční bezcelní nákupní kvóta pro turisty na odlehlých ostrovech v Hainanu zvýšila z 30 tisíc yuanů na 100 tisíc yuanů na osobu. Tato nová politika zvýšila spotřebu cestovního ruchu. V následujících čtyřech měsících přesáhla částka bezcelního prodeje na odlehlých ostrovech Hainanu 12 miliard yuanů, což představuje meziroční nárůst o 214,1 %.
V nákupním centru Haitang Bay Duty Free v Sanya byli návštěvníci překvapeni, když zjistili, že před obchody luxusních značek jako Chanel a Gucci jsou dlouhé fronty. Paní z města Chengdu (Čcheng-tu) řekla: „Nečekali jsme tolik lidí.“ Morgan Stanley, mezinárodní společnost poskytující finanční služby, předpovídá, že čínská „obnova“ může letos dosáhnout 165 miliard amerických dolarů.