Obrovský sesuv půdy v Rusku způsobil buď meteorit, mohutná bomba nebo pád UFO. Obrovské skály se na zem zhroutily v regionu Khabarovsk. Dopadly na dno řeky Bureya, důsledkem čehož se vytvořila 160 metrů hluboká jáma. (Foto: Youtube)
„Snažíme se najít vysvětlení incidentu. Trvám na tom, že šlo o meteorit,“ uvedl Alexey Maslov, vedoucí Verkhnebureinského okresu, který celou událost viděl na vlastní oči.
Jeho tvrzení podpořil i doktor Evgeny Zubko, odborník na kosmický prach z přírodovědecké školy. Zubko řekl, že okolní obyvatelé zaznamenali „detonační vlnu“.
„To, zda bude možné najít pozůstatky meteoritu, závisí na parametrech pádu a dobré dávky štěstí,“ vysvětlil Zubko.
Maslov však dodává, že by to kromě meteoritu mohl být také „výbuch, bomba nebo padlé letadlo – UFO“. Navzdory jeho domněnkám nejsou zaznamenány žádné zprávy o vojenských střelách, které byly namířeny tím směrem.
„Neexistuje žádné záření,“ konstatoval Maslov. Věří však, že objekt zasáhl zem v ostrém úhlu, přičemž se nejprve dotkl kopce, ze kterého se následně dostal až do říčního koryta. Ti, kteří událost viděli na vlastní oči, tvrdí, že nemohlo jít o „zásah člověka“.
„Buď tu někdo něco odpálil, nebo se zde zřítilo UFO,“ řekl jeden z očitých svědků. První záběry po události zobrazují muže, který mívá na nově vzniklou jámu plnou trosek. Dramatický objev našel 14. prosince myslivec Anton Ivanov, na internet se záběry dostaly až teď. Podle The Siberian Times došlo k dopadu ještě začátkem prosince.
„Kolem takových věcí nepřecházíte každý den. Takový rozsah a taková síla. Je tam spousta země, tisíce tun. Je zřejmé, že zde něco dopadlo, zachytilo to vrch kopce a dopadlo do řeky,“ prozradil Ivanov. Podle jeho slov místo smrdělo po sirovodíku a na některých místech stoupala pára. Na vrcholu hory našel teplé kameny, kterými si dokonce ohříval ruce.
„Vypadá to tak, že řeka je horká. Ledové hrany jsou úzké, jakoby byly ve vroucí vodě,“ uvedl Ivanov. Další teorie však hovoří o sesuvu půdy, které způsobilo zemětřesení. Za tímto konstatováním stojí Aleksej Makhinov, regionální předseda ruské geografické společnosti. "Mohl to zapříčinit i meteorit, ale je to nepravděpodobné," uvedl Makhinov.
Předsedy názor potvrdil i šéf Astronomického ústavu ruské akademie věd Boris sousto. Podle jeho slov žádný velký meteorit, který by byl schopen způsobit takové škody, nebyl v blízkosti zemské atmosféry zaznamenán. Pád objektu má však velký vliv na vodní elektrárnu v Bureyskaya, v jeho důsledku má elektrárna nedostatečný přísun vody.