Internet vždy sloužil jako globální prostor bez hranic, avšak jednou z jeho hlavních výzev bylo překonání jazykových bariér. (Foto: Pixabay)

Přestože se překladatelské nástroje v posledních letech výrazně zlepšily, stále existují překážky, které je třeba překonat, aby lidé z různých zemí mohli bez problémů komunikovat online.

Společnost Meta nedávno oznámila průlom v oblasti jazykového překladu uvedením svého modelu NLLB-200. Tento pokročilý program, poháněný umělou inteligencí, je schopen překládat text z 200 jazyků a může představovat zásadní posun z hlediska překonávání jazykových bariér.

NLLB-200 dokáže přeložit 200 různých jazyků

Umělá inteligence má širokou škálu úžasných možností využití, ale překlad patří k těm nejzajímavějším. Překladač NLLB-200 představuje dosud největší průlom v této oblasti a prošel důkladným testováním. Jedná se o nejpřesnější překladový model, jaký byl kdy vyvinut, a podle společnosti Meta by měl zlepšit kvalitu překladů v jejích technologiích o 44 procent.

Tento úžasný úspěch otevírá dveře internetu miliardám lidí, kteří byli dříve kvůli jazykové bariéře znevýhodněni. Nová technologie je například o 70 % přesnější v překladu mnoha afrických a asijských jazyků než předchozí řešení.

Univerzální internetové prostředí

Online služby se vždy snažily oslovit zákazníky v různých zemích, s různým úspěchem v jednotlivých odvětvích. Například streamovací platformy, jako je Netflix, se intenzivně snaží o globalizaci a adaptaci pro různé trhy. Jejich předplatné služby jsou dostupné ve 190 zemích a v různých jazycích. Většina nabídky obsahu je také přeložena do více jazyků.

Dalším odvětvím, které úspěšně funguje napříč hranicemi, jsou online kasina. Webové stránky sídlí v určitých zemích, ale jsou běžně dostupné i v jiných regionech v souladu s místními omezeními. Online kasina v Evropské unii, jako je Fortuna, často uvádějí své bonusy v eurech, což umožňuje hráčům na celém kontinentu využívat ty samé nabídky. Proto se promo kód od Fortuny musí zobrazovat v různých jazycích, aby mu hráči z různých zemí rozuměli. Nabídky na webu se také musí automaticky zobrazovat v příslušném jazyce podle toho, odkud se hráč přihlašuje.

Technologii lze také využívat v brýlích pro rozšířenou realitu

NLLB-200 má potenciál nejen zdemokratizovat svět internetu, ale také zásadně ovlivnit interakce v reálném světě. Ambiciózní vize společnosti Meta pro tuto technologii sahá až do oblasti rozšířené reality, kde by mohla být brzy využita k poskytování překladu v reálném čase během běžných konverzací. To by mohlo začít jednoduše v podobě titulků zobrazovaných v rozšířené realitě, ale časem bychom se mohli dočkat i zvukových překladů, které by probíhaly v reálném čase.

Svět, kde každý může komunikovat bez bariér, by byl úžasný a doufejme, že tato budoucnost je nyní dosažitelná. Umělá inteligence se stále nachází v počátečních fázích vývoje, avšak pokud již teď dosáhne takového posunu, může to v následujících letech vést k významnému pokroku. Průlom společnosti Meta rovněž podnítí další technologické giganty k vývoji vlastních modelů, a současně se zintenzivní závod o vytvoření univerzálních překladatelských nástrojů.