Nizozemské národní muzeum ve čtvrtek oznámilo, že jeden z jeho cenných předmětů, kámen, který údajně přivezli američtí astronauti z Měsíce, je jen kus zkamenělého dřeva. (Foto: Rijksmuseum Amsterdam)

Nizozemské národní muzeum pár let zpět uvedlo, že jeden z jeho cenných předmětů, kámen, který údajně přivezli američtí astronauti z Měsíce, je jen kus zkamenělého dřeva.

Mluvčí Rijksmusea Xandra van Gelderová, která dohlížela na vyšetřování, jež prokázalo, že se jedná o padělek, uvedla, že muzeum si ho přesto ponechá jako kuriozitu.

„Je to dobrý příběh s některými otázkami, které stále nejsou zodpovězeny,“ řekla. „Můžeme se tomu zasmát.“

Muzeum získalo kámen po smrti bývalého premiéra Willema Dreese v roce 1988. Drees ji dostal jako soukromý dar 9. října 1969 od tehdejšího amerického velvyslance J. Williama Middendorfa během návštěvy tří astronautů Apolla 11, která byla součástí jejich cesty dobré vůle „Obří skok“ po prvním přistání na Měsíci.

Middendorf, který žije na Rhode Islandu, řekl nizozemské televizní stanici NOS news, že ji dostal od amerického ministerstva zahraničí, ale nemohl si vzpomenout na přesné podrobnosti.

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/sovetska-kosmicka-lod-luna-13-a-jeji-zahadne-snimky/

„Vzpomínám si, že (Drees) měl o ten malý kousek kamene velký zájem,“ citovala NOS Middendorfa. „Ale že by nebyl pravý, o tom nic nevím.“

Ve čtvrtek ho nebylo možné okamžitě zastihnout, aby se k tomu vyjádřil. Americké velvyslanectví v Haagu uvedlo, že celou záležitost prošetřuje.

Muzeum měsíční kámen prověřilo telefonátem do NASA, řekl Van Gelder.

Řekla, že vesmírná agentura tehdy muzeu sdělila, že je možné, že Nizozemsko kámen obdrželo: NASA na počátku 70. let minulého století předala měsíční kameny více než 100 zemím, ale ty pocházely z pozdějších misí.

„Zřejmě nikoho nenapadlo o tom pochybovat, protože pochází z premiérovy sbírky,“ řekl Van Gelder.

Kámen není běžně vystavován, muzeum je známé především svými obrazy a dalšími výtvarnými díly mistrů, jako je Rembrandt.

Rozeklaný kámen velikosti pěsti s načervenalým nádechem byl upevněn a umístěn nad desku s nápisem: „S poctami velvyslance Spojených států amerických … na památku návštěvy astronautů Apolla-11 v Nizozemsku.“ Na desce není uvedeno, že kámen pochází z povrchu Měsíce.

Byla předána při příležitosti zahájení výstavy o výzkumu vesmíru.

Byla vystavena v roce 2006 a odborník na vesmír informoval muzeum, že je nepravděpodobné, že by NASA tři měsíce po návratu Apolla na Zemi rozdala nějaké měsíční kameny.

Vědci z amsterodamské Svobodné univerzity uvedli, že na první pohled poznali, že kámen pravděpodobně nepochází z Měsíce. Po prvotním posouzení následovaly rozsáhlé testy.

„Je to nicneříkající, docela bezcenný kámen,“ uzavřel geolog Frank Beunk v článku zveřejněném muzeem.

Uvedl, že kámen, který muzeum v jednu chvíli pojistilo na více než půl milionu dolarů, nemá větší hodnotu než 50 eur (70 dolarů).

Van Gelder uvedl, že jednou z důležitých nezodpovězených otázek je, proč Drees kámen dostal. V roce 1969 mu bylo 83 let a už 11 let nebyl ve funkci. Na druhou stranu byl starším státníkem země, premiérem, který pomohl Nizozemsku obnovit se po druhé světové válce.

Middendorf byl pokladníkem Republikánského národního výboru od roku 1965 do roku 1969, kdy ho prezident Richard Nixon vyslal do Nizozemska.

Zdroj: nbcnews.com